Турция се готви да премахне поста на министър-председателя в рамките на предложението за нова конституция на страната, която ще въведе президентската система на управление.
Това заяви министърът на горите и водите Вейсел Ероглу пред държавната Анадолска агенция.
По думите му „няма да има министър-председател в новата система“, която се очаква да бъде подложена на референдум догодина.
„В общи линии ще има президент и до него най-вероятно вицепрезидент като в САЩ. Ние може да имаме и повече от един вицепрезидент“, посочи още министърът.
Настоящият президент на Турция Реджеп Ердоган зае поста през 2014 г., след като беше премиер повече от десетилетие. В момента управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), чийто съосновател е Ердоган, се нуждае от 330 гласа в 550-членния парламент, за да свика референдум за нова конституция.
Ероглу посочи, че по всяка вероятност предложението за нов основен закон ще бъде поставено на допитване следващата пролет с помощта на дясната Партия на националистическото движение (ПНД).
Противници на преминаването към президентска форма на управление посочват, че подобна промяна може да превърне Турция в авторитарна държава.
За момента все още не е ясен пълният текст на предложението, но Ероглу намекна, че министрите от кабинета може вече да не бъдат депутати. „Обмисля се система, в която законодателната и изпълнителната власт работят отделно“, каза той.
Министърът също така допълни, че президентът ще може да бъде обвързан с дадена партия, което означава, че Ердоган ще може да възобнови връзките си с ПСР, които беше принуден да прекъсне с идването си в президентството.
По думите на Ероглу следващите избори за парламент и президент ще се състоят през 2019 г., като не се очакват гласувания преди това.
Ръководителят на бюрото на в. „Хюриет дейли нюз“ в Анкара Серкан Демирташ, написа в свой коментар във вторник, че според предложените законодателни промени Ердоган ще може да остане на власт до 2029 г. Това прави два последователни петгодишни мандата.