Турция, Индонезия и Ислямската банка за развитие са увеличили усилията си да създадат мегабанка, която да служи като централна банка за ислямски кредитори. Това съобщи турският вицепремиер Али Бабаджан по време на икономическа среща в Турция, цитиран от в. "Хюриет", предаде БГНЕС.
"Турция е готова да вложи 300 млн. долара от своя капитал в създаването на банката", каза той по време на събитието като допълни, че целта на банката е да помогне на ислямските кредитори да управляват своите парични потоци. Новата банка, която трябва да има и статус, подобен на този на централна банка, може също така в бъдеще може да включва и възможности за инвестиционно банкиране, допълни той.
Бабаджан заяви също, че "представителите на Индонезия също показаха намерението да мобилизират същото количество (300 млн. долара). Някои кредитни институции също искат да са част от банката" и добави, че според него последната международна финансова криза е показала, че "безлихвените финансови методи са много по-надеждни, много по-стабилни, много по-силни".
Вицепремиерът добави, че в момента има 300 ислямски финансови институции в 75 държави по света.