Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сърбия е постигнала най-голям напредък за ЕС на Балканите

07 октомври 2014, 09:50 часа • 16373 прочитания

От всички балкански страни в процес на европейска интеграция Сърбия е постигнала най-голям напредък.

Сърбия ще получи най-позитивния доклад от ЕК за напредъка за присъединяването към съюза, съобщи "Танюг", позовавайки се на анонимен източник от Брюксел, предаде БГНЕС.

От шестте балкански страни, тръгнали по пътя към ЕС, Сърбия е постигнала най-голям напредък. Докладът за Сърбия няма да включва искането на ЕК Белград да се присъедини към санкциите към Русия.

На 8 октомври Комисията ще обяви доклад за напредъка на Македония, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания и Косово.

Разширяването не е на автопилот и трябва гражданите, а не властите в страните-членки на ЕС, да видят, че този процес е надежден и да позволят да се навлезе по-надълбоко в интеграцията.

Тази препоръка даде еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле, коментирайки новите доклади новите доклади на ЕК за напредъка на страните кандидати за членство в ЕС.

Според Фюле, за когото този доклад ще бъде последен в мандата му на еврокомисар, страните от ЕС все повече водят разширяването и са отговорни за тази важна политика. На 8 октомври ЕК ще публикува последните доклади за разширяването. "Това ще бъде петият и последен доклад за мен. Всеки от тях беше специален, а този ще бъде особено специален, защото включва три раздела – разширяване, страни-членки и кандидати за членство", обясни Фюле.

Според него разширяването навлиза в нов етап. Комисията е започнала да изгражда нови стълбове на политиката на разширяване, свързана с най-основните въпроси, допълни той.

Според чешкия политик първият стълб е свързан с глави 23 и 24, отнасящи се до върховенството на закона и основните свободи. Вторият стълб е икономическото управление на страните кандидати с цел те да бъдат съгласувани с икономическите и търговските политики на ЕС и да подпомогнат конкурентността, растежа и създаването на работни места в страните. Третият стълб според Фюле е за административни реформи за засилване на демократичните институции.

"Разширяването не е на автопилот, а трябва гражданите на страните-членки, не властите, да видят, че то все още надеждна политика. Въпросът не е да се разши ЕС, а той да навлезе по-надълбоко в интеграцията", посочи Фюле.

Той изтъкна още, че последните пет години са били важни за връщането на доверието в процеса на разширяване, а следващите пет години ще бъдат важни, за да се задържи значимостта на този процес. Според него е важно да се постигне по-голяма сигурност и стабилност в съседните на ЕС страните, което е необходимо повече от преди, защото има по-голяма конкуренция и натиск.

В края на този месец Фюле ще предаде поста на австриеца Йоханес Хаан.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес