Апелативният съд в Хага постанови, че правителството на Холандия носи отчасти отговорност за смъртта на 300 мюсюлмани, убити от босненските сърби при клането в Сребреница през 1995 г., съобщава американският вестник The Washington Post.
Решението до голяма степен утвърди присъдата на Гражданския съд от 2014 г., според която държавата е отговорна за смъртта на босненските мюсюлмани, които през юли 1995 г. бяха предадени от холандски миротворци на босненските сръбски сили и впоследствие - убити.
Председателстващият съдия Гепке Дулек заяви, че с действията си холандските войници са „лишили (мюсюлманите) от шанса да оцелеят“.
Тези 300 мъже са сред около 8000-те мюсюлмани - мъже и момчета, убити от босненските сръбски сили в най-масовото клане в Европа след Втората световна война, предаде Фокус.
Вчера стана ясно, че над 200 бивши холандски миротворци от ООН съдят правителството в Хага за нанесени вреди, защото ги е изпратило в Сребреница през 1995 г.
„206 от моите клиенти искат компенсация от 22 000 евро всеки“, заяви във вечерно предаване в понеделник техният адвокат Михаел Руперти. Общата стойност на обезщетенията е в размер на около 4,5 млн. евро.
„Те все още понасят вреди във всички аспекти на живота си и вярват, че министерството на отбраната трябва да бъде подведено под отговорност“, каза още Руперти.
През 2014 г. по-долна инстанция заключи, че холандската държава е отговорна за смъртта на над 300 босненски мъже и момчета, убити от босненските сърби на 13 юли 1995 г. От своя страна Холандия обжалва решението с мотива, че никой не би могъл да предвиди какво ще се случи. В същото време роднини на загиналите призовават страната да бъде държана отговорна за смъртта на повечето от над 8000-те загинали при клането.
По време на трагедията холандските войски към ООН се установяват в своята база, където първоначално приемат хиляди хора от Сребреница, бягащи от босненските сърби. Но заради пренаселването й холандците спират достъпа до нея, като впоследствие мъжете и момчетата са отделени от останалите и са изведени от базата с автобуси, предаде БГНЕС.
Миналата година холандският министър на отбраната Жанин Хинис-Пласхарт призна, че войските са били изпратени в Босна „без адекватна подготовка, без подходящи средства, с малко информация, за да защитават един мир, който вече не съществува“.