Босна и Херцеговина, Косово, Сърбия и Северна Македония могат да се сблъскат с наказателни процедури за нарушение, след като не са успели да приведат емисиите на SO2, NOx и PM от въглищни електроцентрали в съответствие с международните правила.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Секретариатът на Енергийната общност заяви, че е изпратил предупредителни писма до всяка държава, за да изрази загриженост относно прилагането на техните национални планове за намаляване на емисиите, съобщи „Екзит Нюз“.
На хартия тези планове привеждат всяка държава в съответствие с Директивата за големите горивни инсталации, която определя приемливи граници за серен диоксид, азотен оксид и прахови частици за съоръжения с мощност над 50 MW. Секретариатът обаче заявява, че тези четири държави не изпълняват задълженията си и цялото прекомерно замърсяване на въздуха произхожда от техните ТЕЦ.
Изпращането на писма е първата стъпка преди стартиране на процедури по принудително изпълнение.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
През януари 2021 г. Институтът за възобновяеми енергийни източници и регулиране на околната среда заведе дело срещу държавната компания за добив на въглища и производител на електроенергия „Elektropriveda Serbia“ за застрашаване на общественото здраве. Според него това е заради „екстремните“ емисии на SO2 от неговите ТЕЦ в Костолац и Обреновац.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България