Членството в нито една международна организация не е ценно, ако от вас искат да се обезличите, заяви в годишното си обръщение към парламента президентът на Северна Македония Стево Пендаровски.
В речта си той припомни казаното в свое интервю преди година, че „ако цената да влезем в ЕС е да се откажем от идентичността и езика, няма жив македонец, който да се съгласи с такива условия”.
Заради тази своя позиция е бил критикуван от някои кръгове, които са настоявали, че е погрешна и че „трябва да направим всичко и без значение от цената, да влезем в Евросъюза”.
„За такова предложение дори няма нужда да се провежда референдум, тъй като резултатът ще бъде известен предварително. Ние не преговаряхме 25 г. с Гърция само за допълнение към името, а преди всичко за международно признаване чрез ООН кои сме и какви сме”, заяви Пендаровски.
Той подчерта, че в крайна сметка се е стигнало до компромис, само защото и в гръцкия парламент, и в ООН бе извършена ратификация и потвърдено, че „ние сме македонци, които говорят македонски език”.
„Правото да се идентифицираме като македонци, които говорят македонски език е било и ще бъде извън всякакъв дебат, тъй като това са отдавна приключили исторически процеси”, каза Пендаровски.
През изминалата година в контекста на спора с България, имаше предложения за свикване на лидерска среща или на извънредно заседание на парламента, на които да бъдат утвърдени червените линии в разговорите със София. Според държавния глава, подобни искания са несъстоятелни, тъй като „е несериозно през 2020 г. да се съберат съответните политически партии и политици и тържествено да подпишат, че сме македонци, които говорят македонски език”.
Държавният глава изрази увереност, че нито един от съвременното поколение политици няма право да се договаря или да преговаря по тези въпроси, както сега, така и в бъдеще.
„Нашите червени линии отдавна са определени от онези, които създадоха тази държава през 1944 г. с актовете за изграждане на държавата от Първата сесия на АСНОМ: Манифеста до македонския народ и Документ № 8 за въвеждането на македонския език като служебен в македонската държава”, подчерта президентът.
Според него, различията по този въпрос между най-големите политически партии, са единствено по отношение на начина, по който трябва да се стигне до целта.
„Не познавам нито един човек от целия македонски политически връх и във властта, и в опозицията, който е готов да търгува с най-светите неща за всеки македонец”, заяви Пендаровски и предложи този въпрос да бъде свален от политическия дневен ред в страната, за да не се хаби излишна енергия.
По отношение на албанския фактор, президентът подчерта, че той е демонстрирал изключително коректно отношение и разбиране по отношение съхранението и насърчаването на македонската идентичност.
„Тази позиция ни помагаше да бъдем по-силни на всички срещи с чуждестранни емисари, защото знаехме, че зад гърба си имахме съгласувана държавна позиция. Това не може да бъде другояче, защото Северна Македония е общ дом за всички нас, в които няма деление на собственици и наематели”, заяви Пендаровски.
По отношение на българското вето никой не трябва да има съмнение – Северна „Македония ще продължи към Европейския съюз, защото сме убедени, че само чрез процесите на европеизация за относително кратко време можем да станем реална и просперираща демокрация”, каза още той.
Страната няма да приеме никакви резервни варианти, а ще участва във всички регионални и континентални инициативи, само ако те се допълват и не представляват подмяна на членството в Евросъюза.
„Алтернативата на този европейски път е вегетиране с нисък жизнен стандарт, загуба на енергия в исторически спорове, фокусиране върху национализма и даване на път за авторитарни тенденции”, подчерта президентът на Северна Македония Стево Пендаровски.