Бившият директор на Управлението за сигурност и контраразузнаване (УСК) Владимир Атанасовски искал да се хвърлят гранати в домовете на членове на ръководството на сега управляващите в Македония социалисти (СДСМ), свидетелства обвиняем, който при нападението срещу македонския парламент на 27 април, 2017 година е носел пистолет, информира Агенция "Фокус".
Става въпрос за Захария Симовски, който е един от обвинените за нападението над парламента. Симовски е сред 33-та обвиняеми за терористичната заплаха на конституционния ред в страната - заради нахлуването в македонския парламент, при което пострада и македонският премиер Зоран Заев. Показанията си той е започнал с това, че от 2015 година е личен бодигард на обвиняемия Александър Василевски-Нинджа, за когото обвиняемите братя Стефан и Михаил Младеновски в своите показания, дадени в понеделник по-рано, са заявили, че в онази вечер след разговор с него са отишли в Народното събрание заедно с 10-те задържани.
"В предизборната кампания през 2016 г. от Нинджа получихме заповед да сме втори обръч охрана на Никола Груевски. Навсякъде по митингите вървяхме с Груевски. Нинджа ми беше дал пистолет още през 2015 година, но никога не съм го използвал", каза в съда Симовски.
И той, като братята Младеновски, говори за контактите си с тогавашния директор на УСК Владимир Атанасовски, а също и с избягалите Никола Бошковски-Прскач, с Деян Димковски-Боксьора от Пето управление и други. Бившият бодигард е дал показания, че е получил указания от Нинджа да хвърлят коктейли "Молотов" по сградата на Държавната избирателна комисия (ДИК) на Македония по време на протестите на ВМРО-ДПМНЕ след изборите от декември 2016 година, но за щастие до там не се е стигнало.
Симовски свидетелства, че "след 27 април Владимир Атанасовски е поискал да се хвърлят бомби в домовете на Петре Шилегов и Радмила Шекеринска и да се подпали колата на Любомир Фръчковски (членове на ръководството на СДСМ - бел. ред.). Аз им казах, че в къщите на Рада и Шилегов няма никой. Планът не се осъществи", уточнил Симовски. Той е заявил също, че Атанасовски не бил доволен от масовостта на протеста тогава.
Бившият директор на УБК Владимир Атанасовски не е сред 33-та обвинени за терористична заплаха за конституционния ред. Други свидетели по делото за атентата срещу парламента твърдят, че Атанасовски е злоупотребил с доверието на патриотичните организации, като ги е използвал в събитията от 27 април 2017 година, обявявайки, че президентът Иванов ще обяви военно положение, а военната полиция е готова да арестува ръководството на СДСМ.