Европейският съюз заяви, че е постигнал споразумение с Македония за разполагането на гранична охрана в балканската държава, която не е членка на ЕС, за да се справи с мигрантската криза.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
ЕС засили външните граници на блока от 28 държави, включително чрез сътрудничество с трети държави, откакто кризата на миграцията достигна своя връх през 2015 година.
Комисарят по миграцията в ЕС Димитрис Аврамопулос и македонският вътрешен министър Оливер Спасовски договориха сделката за разполагане на европейските охранители в Македония и провеждането на съвместни операции, предаде БГНЕС. "Това споразумение ще позволи на Европейската гранична и брегова охрана да използва напълно потенциала си, да реагира бързо на миграционните предизвикателства и да защити общите ни граници", заяви Абрамопулос.
Сделката ще бъде подписана официално на по-късна дата, след като бъдат изчистени правните препятствия и бъде одобрена от Европейския парламент.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Сътрудничеството е по-лесно, откакто Македония постигна споразумение с членката на ЕС Гърция миналия месец за преименуване на страната в Северна Македония в опит да разреши спор, който е отровил отношенията между двете страни от 1991 година насам. Новото име все още трябва да бъде одобрено на референдум по-късно тази година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Преговорите на ЕС за подобни сделки продължават със Сърбия и Босна и Херцеговина, които също не са членки на Съюза.
Граничната и бреговата охрана на ЕС ще се увеличат до 1 300 души в края на годината от 300 души през 2014 година. ЕК предложи увеличаване на броя на служителите до 10 000 души.
ЕС намали броя на лицата, търсещи убежище и на мигрантите, влизащи в блока, като сключи споразумения за сътрудничество с транзитните страни Турция и Либия.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса