Правителството на Република Северна Македония замрази цената на белия хляб с тегло 450 грама на 33 денара, а субсидираната електроенергия за фирмите от хранително-вкусовата промишленост отпада. Това съобщи премиерът на страната Димитър Ковачевски на пресконференция, след първото заседание на новия състав на правителството, чийто нови министри бяха гласувани от парламента късно снощи.
„Няма да допусна необосновано увеличение на цените. Измина достатъчно време от приемането на последния пакет от антикризисни мерки за хармонизиране на цените, а помощта от страна на държавата беше навременна и реална. След извършените проверки на Държавната пазарна инспекция, въпреки че производителите на основни хранителни продукти получават субсидиран ток, те не намалиха цените на продуктите си или ги намалиха незначително. Това важи за част от производителите на основни хранителни продукти. Затова отменихме тази мярка на днешното правителствено заседание“, каза премиерът Ковачевски.
Министърът на икономиката Крешник Бектеши обясни причината за това решение с намалената цена на дизела, който се използва за производствени цели - от 99,55 денара през декември, до 87,88 денара през януари.
„Природният газ, който някои големи производители използват като енергия за производството на хляб, особено за Скопие, през октомври беше 134,9 евро за мегаватчас, през ноември - 116,82 евро за мегаватчас, през януари - 56,55 евро за мегаватчас, а през февруари беше 51,61 евро за мегаватчас. И вече всеки може да си направи разчетите, процентно колко са намалени цените в енергетиката. В частта субсидирана електроенергия средната цена според референтната борса за октомври е 193,94 евро, а през януари - 148,69 евро, като всички производители получиха 80 евро субсидия за мегаватчас. Средната цена на брашното на едро октомври-ноември е 30 денара за килограм, а през януари-февруари е 28 денара за килограм”, посочи Бектеши, пояснявайки, че субсидираната електроенергия се отменя, „защото фирмите, които са ползвали тази мярка, не са намалили цените, което е основната цел на мярката”.
През 2022 г. двата пакета от правителствени антикризисни мерки възлизат на над 760 млн. евро, предаде БТА. Според данни на Световната банка Северна Македония е отделила най-високата бюджетна подкрепа в региона, 5 процента от БВП, за справяне с кризата, посочи Ковачевски.
„Антикризисните мерки не бяха приети, за да ударят джоба на гражданите. Част от мерките, насочени към фирмите производители на основните хранителни продукти, бяха с една-единствена цел - субсидиите от държавата да позволят да се намалят цените на основните продукти, за да се помогне на гражданите “, заяви премиерът и подчерта, че подкрепата за гражданите и фирмите продължава и през 2023 г. Общо 225 млн. евро са предвидени за тази година в бюджета в специална програма за справяне с енергийната криза и за мерки за подкрепа.