Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ искат бързо приемане на Северна Македония в ЕС - споменават България, но не и опозицията в РСМ

08 август 2023, 13:33 часа • 6269 прочитания

САЩ призоваха правителствата на България и Северна Македония да преодолеят различията, за да може евроинтеграцията на Скопие да продължи и югозападната ни съседка да влезе в ЕС възможно най-скоро.

"САЩ силно подкрепят пълната интеграция на Северна Македония в ЕС. Европейският съюз със Западните Балкани, включително и Северна Македония, ще бъде по-силен и по-проспериращ. Ние окуражаваме диалога между правителствата на България и Република Северна Македония за намиране на решение на различията им, както и изпълнението на вече постигнатите договори. Подкрепяме и бързия подход на РСМ", казаха от Държавния департамент на САЩ пред Voice of America.

ОЩЕ: Предложение в САЩ - да се чества "македонският език и история"

Припомняме, че за да продължи европейският път на Скопие, първо Северна Македония трябва да гласува промени в Конституцията, като добави в нея българския етнос. Това е основното изискване на правителството "Денков-Габриел".

Остра опозиция

Основната опозиционна партия в страната ВМРО-ДПМНЕ остава на мнение, че няма да подкрепи конституционните изменения. Формацията казва, че единственото решение е да се отиде на избори.

За да може ВМРО-ДПМНЕ да подкрепи промените, всички министри и служители от албанската формация "Демократически съюз за интеграция" (ДСИ), които участват в правителството на Димитър Ковачевски, подадоха оставки. Едно от многобройните условия на опозициония лидер Християн Мицкоски беше ДСИ да напусне правителството, за да се гласуват измененията.

След това председателят на законодателния орган на РСМ насрочи пленарна сесия за конституционните промени на 18 август. Те вече бяха одобрени от правителството на Димитър Ковачевски.

ЕС предупреди Северна Македония

ЕС вече отправи предупреждение към Скопие. „Ако промените в Конституцията не бъдат направени, това на практика означава, че процесът ще спре, докато промените не се случат. Други преговарящи страни вероятно ще продължат напред междувременно - като Албания - и това не е някакво предупреждение, а просто изнасяне на фактите", заяви европейският посланик в Северна Македония Дейвид Гиър в интервю за "Охриднюз" в края на юли.

ОЩЕ: Брюксел към Скопие: Без промени в Конституцията Албания продължава към ЕС сама

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес