Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Румънските социалисти като българските - със загуба на евроизборите

27 май 2019, 08:22 часа • 1936 прочитания

Макар и не чак като колегите си в България, но и в Румъния социалистите загубиха европейските избори. Там обаче стана при далеч по-висока активност - около 50%.

Всъщност управляващите социалисти губят със съвсем малко - те печелят 24,84% от гласовете според предварителните депутати и така са на второ място. На първо място е Румънската национално-либерална партия, с 27,86%. Ако обаче към тях се добави и Антикорупционният алианс, който е с 18,11% подкрепа, то поражението на социалистите е много сериозно.

Вече според официални данни от Румънската централна избирателна комисия, консерваторите от опозиционната Национално-либерална партия (НЛП) и центристите от Антикорупционния алианс печелят заедно около 4 % от гласовете, пред управляващата Социалдемократическа партия (СДП), която спечели малко над 24% според резултатите от преброяването на около 80 % от бюлетините, пише БГНЕС.

Всеки втори румънец с право на глас е гласувал на тези избори, което е необичайно висок процент. Мобилизацията бе особено силна в големите градове, традиционно близо до десния център, и сред важната румънска диаспора в чужбина.

"Ние не очакваме с нетърпение този вот", заяви с горчивина Ливиу Драгня, лидерът на социалистите, който не може да е премиер заради присъда за изборна измама.

На европейските избори през 2014 г. СДП спечели 37,6 % от гласовете и половината от 32-те места. След завръщането си на власт през 2016 г. социалдемократите не са спрели да утвърждават своята сувереннна и евроскептичната реторика.

"Правителството, сформирано от СДП трябва да напусне", заяви в неделя вечерта президентът Клаус Йоханис от НЛП, приветствайки вота на румънците "в полза на една европейска Румъния".

СДП записа втори неуспех в неделя: референдумът, свикан от Йоханис в подкрепа на борбата с корупцията и срещу съдебната реформа, достигна необходимия кворум, определен на 30%. Анализаторите отново предричат поражение на мнозинството, след като в плебисцита има два въпроса - искат ли румънците да няма амнистия при случаи на виновни за корупция, както тръгнаха да правят на закон румънските социалисти и искат ли правителството да не може да издава извънредни постановления за наказателното законодателство, както и да се удължи срокът за обжалване изобщо на постановления за наказателното законодателство в съда. Прогнозите са, че и на двата въпроса румънците отговарят против желанията на партията на Драгня.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес