Румънските власти подготвят съвместна заповед на министерствата на земеделието, икономиката и финансите за временна забрана за срок от 30 дни на вноса на украинско зърно, докато бъде готова системата за лицензиране.
"За разлика от Полша и Унгария, Румъния имаше постоянен диалог както с Украйна, така и с Европейската комисия. Поради тази причина нито един камион с украинско зърно не е влязъл в страната от петък до днес, нито пък ще влезе", съобщава Știripesurse.ro, позовавайки се на източници от социалдемократическата партия.
По този начин ще има 30-дневно отлагане на решението на Европейската комисия за прекратяване на ограниченията, докато Украйна не приложи механизъм, който няма да засегне румънския пазар.
Полша, Унгария и Словакия едностранно обявиха, че ще удължат забраната на вноса на украинско зърно, въпреки решението на Комисията да прекрати ограниченията.
ОЩЕ: Украйна ще съди Полша, Унгария и Словакия заради забраната за украинско зърно
Украйна беше един от най-големите износители на зърно в света, преди руската инвазия. След като Русия започна да атакува черноморските й пристанища, Украйна разчита на износ през съседни държави, включително Румъния. Притокът на украинско зърно и маслодайни семена в съседните държави обаче засегна доходите на източноевропейските земеделски стопани дотолкова, че правителствата в региона забраниха вноса на селскостопански продукти от Украйна.
През май тази година Европейският съюз се намеси, за да предотврати едностранни действия от страна на държавите членки, и наложи собствено ембарго върху вноса от Украйна в съседните държави.
ОЩЕ: Румъния обяви спешна подкрепа за фермерите, засегнати от войната в Украйна
Съгласно ограниченията, въведени от Брюксел, на Украйна беше разрешено да изнася селскостопански продукти през петте държави членки на ЕС в Източна Европа, при условие че тези продукти се продават на други места. В петък изпълнителният орган на ЕС реши да не удължава тези ограничения, след като Украйна обеща да предприеме мерки за контрол на износа на селскостопански продукти за съседните държави.