Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предсрочни избори в Черна гора: Нагласи и перспектива

11 юни 2023, 08:55 часа • 1578 прочитания

Днес в Черна гора се провеждат предсрочни парламентарни избори - първите след поражението на бившия лидер на Демократическа партия на социалистите (ДПС) Мило Джуканович на президентските избори през април миналата година, след като той беше на власт 30 години като държавен или правителствен ръководител, предаде БГНЕС.

Черна гора преживява непрекъснати политически сътресения, откакто действащото правителство на министър-председателя Дритан Абазович загуби парламентарния вот на недоверие през август 2022 г.

Приблизително 550 000 черногорски граждани имат право да гласуват, а няколкостотин местни и международни наблюдатели ще наблюдават вота.

"Проучване на Центъра за демокрация и права на човека (CEDEM) от миналия месец постави партия „Европа сега" (ПЕС), която също така подкрепя по-тесни връзки със Сърбия, начело с 29,1% преди парламентарните избори", съобщи „N1“.

Представени са 15 листи за предсрочни избори

Яков Милатович от ПЕС спечели президентския вот през април. Лидерът на партията, Милойко Спаич, е смятан за фаворит за нов министър-председател.

Милатович и Спаич основаха популистката платформа "Европа сега" през февруари 2022 г., като предложиха намаляване на здравните вноски за увеличаване на минималната работна заплата от 220 на 450 евро. По-късно те създоха политическото движение "Европа сега", което подкрепя европейската интеграция на Черна гора.

ДПС участва в предсрочните избори самостоятелно без досегашните си партньори социалдемократите, Либералната партия и Демократичния съюз на албанците, а също така Джуканович вече не е начело на партията. Според някои проучвания на общественото мнение изглежда, че ДПС може да разчита на подкрепата на 20% от избирателите.

Партията „Обединено действие за реформи“ (УРА) на настоящия служебен премиер Дритан Абазович, която прави коалиция с „Демократическата партия“ на Черна гора на Алекса Бачич, се очаква да спечели между 10-15% от гласовете.

Проруската и просръбска коалиция от три партии престана да съществува наскоро и „Движение за промяна“ на Небойша Медойевич от този блок ще участва в изборите самостоятелно.

Другите две партии – „Нова сръбска демокрация“, водена от Андрия Мандич, и „Демократичната народна партия“, водена от Милан Кнежевич, ще участват заедно в изборите и в момента се ползват с подкрепата на 10-15 % от избирателите. Те участваха и на последните избори за президент като „Демократичния фронт“ (ДФ).

Политическите партии, представляващи етническите малцинства, представиха предимно индивидуални листи.

Очаква се две политически партии, представляващи етнически албанци, да спечелят по едно място. Представителите на етническите бошняци ще получат две места.

ОЩЕ: Байдън призова Черна гора да ускори реформите по европейския си път

Смята се, че листата на „Хърватската гражданска инициатива“ има шанс да премине преференциалния изборен праг от 0,3 %.

През март Джуканович призова за предсрочни избори на 11 юни

След като преди това разпусна парламента след изтичането на 90-дневния срок, в който кандидат-премиерът Миодраг Лекич трябваше да състави правителство, в средата на март Джуканович, който по това време изпълняваше функциите на президент, призова за предсрочни избори.

"Прилагайки чл. 92, ал. 5, взех решение да насроча избори за 11 юни", заяви Джуканович на пресконференция на 17 март, като отбеляза, че е убеден, че най-доброто решение на политическата криза в страната е разпускането на парламента и насрочването на предсрочни парламентарни избори.

Крайният срок, в който Лекич трябваше да състави 44-тото правителство, изтече на 16 март. Той информира лидерите на парламентарното мнозинство, че не разполага с необходимата подкрепа за съставяне на кабинет, тъй като му липсват три гласа от представителите на гражданското движение УРА, ръководено от служебния премиер Дритан Абазович.

Наблюдатели от Европейския парламент (ЕП)

Никос Папандреу ще ръководи делегацията на Европейския парламент за наблюдение на парламентарните избори в Черна гора, насрочени за 11 юни, съобщи „Юръпиън Уестърн Балканс“.

В допълнение към делегацията на ЕП, 16-членна делегация на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), водена от Райнхолд Лопатка, ще пътува до страната от 9 до 12 юни 2023 г., за да наблюдава провеждането на предсрочните парламентарни избори на 11 юни, заедно със представители на Службата за демократични институции и права на човека (СДИПЧ) към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

Делегацията ще се срещне с лидерите и представителите на основните политически партии, които участват в изборите, с председателя и членовете на Държавната избирателна комисия, както и с представители на гражданското общество и медиите, преди да наблюдава гласуването на 11 юни.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес