Конституционни промени в Северна Македония, с които българите да бъдат включени в основния закон, няма да има при настоящите политически условия. Това заяви зам.-председателят на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски.
Още: Мицкоски с поредна атака срещу България
Коментарите на високопоставения член на партията, която по принцип не крие антибългарските си настроения, идват около месец и половина преди предстоящите предсрочни парламентарни избори в РСМ. Те ще се проведат на 8 май, а според множество проучвания в западната ни съседка именно ВМРО-ДПМНЕ ще ги спечели.
Муцунски заяви, че отлагането на конституционните промени било „легитимна алтернатива“, предлагана от неговата формация.
Още: Официално: Седем кандидати за президент на РСМ ще се явят на изборите
РСМ ще търси гаранции от ЕС за своята идентичност и език
"От наша страна ще се търсят гаранции от ЕС за македонската идентичност, език, но и гаранция, че вече няма да има превръщане на европейската интеграция на нашата държава в двустранен въпрос", заяви той, цитиран от македонския сайт "Либертас", като думите му бяха предадени от "Дневник".
Според Муцунски дошъл краят на "външната политика на отстъпки" на Северна Македония, която целяла само да "пази тесните интереси, които бяха на власт".
Снимка: лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски; източник: ВМРО-ДПМНЕ
ВМРО-ДПМНЕ и антибългарската реторика
ВМРО-ДПМНЕ беше най-голямата опозиционна партия срещу управляващото доскоро правителство на Димитър Ковачевски, преди властта да бъде поета от техническо (служебно) правителство, начело с Талат Джафери.
Националистическата формация твърдо отказва да включи българите в Конституцията на Северна Македония - основното изискване на България, за да се сложи начало на преговорите на РСМ за членство в Европейския съюз.
Още: Обявилата се срещу македонските българи ВМРО-ДПМНЕ с модел за решаване на спора с България
След подписаното от РСМ и от България "френско предложение" с ЕС западната ни съседка трябваше да включи българите в основния си закон, за да може правата им да бъдат защитени. Скопие се ангажира и с други отстъпки пред блока, докато ЕС призоваваше за прокарване на конституционните изменения.
Опитите за промяна на Конституцията по времето на бившия премиер Димитър Ковачевски се провалиха, защото без ВМРО-ДПМНЕ липсваше квалифицирано мнозинство от две трети в парламента. Народното събрание в Скопие се състои от 120 депутати.
Още: Кабинетът предложи нов посланик в Северна Македония: Кой е Желязко Радуков?