Над половината от участниците в проучване, проведено от Центъра за социални действия и иновации (KMOP) в Гърция, съобщават, че са преживели сексуален тормоз в професионалния си живот, съобщи в. „Катимерини”.
Изследването е част от по-широка европейска инициатива „Работа в екип“, която има за цел да се бори със сексуалния тормоз на работното място, предаде БГНЕС.
Проучването на KMOP разкрива, че по-голямата част от участниците (52,38%) са преживели сексуален тормоз по време на професионалния си живот. Освен това 42,86% от анкетираните заявяват, че са били свидетели на сексуален тормоз над колеги на работното им място.
По-голямата част от групата на извадката (91,27%) също вярва, че жените са по-изложени на сексуален тормоз на работното място, отколкото мъжете.
Проучването изследва и съществуващата рамка за борба със сексуалния тормоз. Значителен брой (39,68%) от анкетираните служители не са били запознати със съответните политики на работодателите за подпомагане на лица, подложени на сексуален тормоз. Всъщност повече (42,06%) съобщават, че техният работодател не е имал подзаконови актове или документи, изрично забраняващи сексуален тормоз на работното място.
Освен това голямо мнозинство (73,02%) от бизнеса не води активно политика на подкрепа на анонимни жалби за сексуален тормоз.
Проучването илюстрира и различните прояви на сексуален тормоз на работното място. Според участниците най-често срещаните (70,63%) случаи на сексуален тормоз на работното място са непоискани сексуални аванси или обидни шеги. Малко по-малко отговорили изтъкнаха като основни проблеми използването на сексуални намеци (65,08%), дискусии на работното място за сексуалния живот на колеги (59,52%) и сексуални коментари за външния вид на хората (59,52%).