Присъединяването към Северноатлантическия алианс не е просто присъединяване към международна организация, заяви днес президентът на РС Македония Стево Пендаровски на тържествената сесия за ратифициране на проектозакона за ратифициране на Северноатлантическия договор.
По неговите думи НАТО е съюз на държави, основан на взаимна политическа и отбранителна солидарност и споделени ценности. Членството в най-мощния военен съюз в света е привилегия, но и огромна отговорност.
„След присъединяването ни към Партньорство за мир през 1995 г. ние поехме ангажимент активно да допринасяме за поддържането на международния мир и стабилност, особено в борбата с международния тероризъм като най-голямата заплаха за сигурността в съвременния глобализиран свят. Ние доказахме своята ангажираност с тази задача и солидарността си със съюзниците от НАТО, като активно участваме в няколко мисии на Алианса в различни региони на света през последните години“, заяви президентът.
Пендаровски отбеляза, че сега, когато официално РС Македония ще стане тридесетия член на НАТО, в годината на 70-ия рожден ден на Алианса, отговорността на страната му се увеличава, а реформите не спират.
„Като пълноправен член ние носим отговорността да изпълняваме решенията на Алианса, в чието взимане ще имаме равен глас с останалите съюзници. По този повод като главнокомандващ на нашата армия се ангажирам да продължа с нашите реформи в отбраната и най-вече да модернизирам екипировката на армията, да увелича готовността на нашите офицери и войници и да засиля капацитета й да разпознава и да се справя с рисковете за сигурността. За тази цел ще продължа да настоявам и да работя за увеличаване на бюджета за отбрана до поне 2 процента от брутния ни вътрешен продукт“, заяви македонският президент в парламента.
Той отбеляза, че членството в НАТО не би било възможно без дълбоките политически промени, настъпили в РС Македония през последните години.
„Новата политика на съседите и твърдият ангажимент за решаване на спорове и изграждане на добросъседски отношения са крайъгълният камък на нашия успех в постигането на нашите стратегически цели. Компромисите, които направихме, не бяха нито прости, нито лесни. Но споразумение за решаване на спора за името и стратегическо партньорство със съседна Гърция, известно като Споразумението от Преспа и споразумението за добросъседски отношения и сътрудничество с България, са ключови решения, които ни доведоха до целта за членство в НАТО. Тяхното последователно прилагане и изпълнение е единственият начин сега за засилване на стратегическото ни партньорство, като държави съюзници в НАТО, но и с другите области от по-широката международна общност“, каза Пендаровски.