Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Оспорваният сръбски гей-парад

27 септември 2014, 10:14 часа • 48320 прочитания

Сръбското правителство се чуди дали да разреши планирания за недаля гей-парад или да го забрани. Сръбски активисти се оплакват, че хомосексуалните си остават обект на дискриминация и обществено осъждане.

Планираният за неделя гей-парад отново разбуни духовете в Сърбия. Дяснорадикални групи обявиха, че ще осуетят парада с насилие. Представители на православана църква дори твърдят, че унищожителните наводнения тази година, били "предупреждения срещу гей-парада". Организаторите обаче не се педават. Те искат парадът да премине по улиците на Белград и да символизира забраните от последните години. През 2010 година войнстващи десни радикали раниха много от участниците в гей-парада.

Въпреки многото обещания на политиците, положението на хомосексуалните и транссексуалните не се е подобрило, казва 25-годишният Никола. "Постоянно ме е страх от нападение. Хората по улиците постоянно сипят обиди, само защото изглеждам другояче. Ние сме граждани - втора категория", казва той. Никола е от малко градче в Северна Сърбия. Хората постоянно го обиждали за неговата хомосексуалност, което го принудило да се пресели със семейството си в Нови Сад.

Въпреки ежедневната дискриминация срещу хомосексуалните, в юридически аспект има известни подобрения, казва Милена Васич от белградския Комитет на адвокатите за човешки права. "Най-важната промяна засяга антидискриминационния закон. Ние вече имаме комисар за равнопоставеността. През 2012 година в Сърбия беше изменено и наказателното право. Наказателно-процесуалният кодекс възприе концепцията за "престъпления на основата на омраза". Това означава, че при произнасяне на присъдата, роля играе и мотивът за престъплението. Дали то е извършено на основата на омраза, по религиозни подбуди, заради националността, пола или сексуалната ориентация на жертвата", казва Милена Васич.

"Мнозина са принудени да крият своята идентичност"

Въпреки подобрената правна основа, ситуацията на хомосексуалните в Сърбия все още е твърде тежка, казва германският депутат от партията на Зелените Фолкер Бек в разговор с Дойче веле. "Те са обект на дискриминация и маргинализиране, на психически и физически тормоз. Това ги принуждава да крият своята идентичност. Много хомосексуални искат да напуснат Сърбия, тъй като са изгубили надежда, че нещо ще се промени", казва той.

Тази година обаче гей-парадът не е застрашен само от общата хомофобия, а и от националната стачка на полицаите за неизплатени заплати. Полицаите настояват правителството да забрани всякакви големи мероприятия в Белград в края на седмицата. "Това звучи малко като съглашателство между отговорните лица в правителството и полицейските синдикати", казва Фолкер Бек. Според него, германското правителство трябва ясно да заяви на Белград, че играта е твърде прозрачна и забраната на гей-парада може да има последици за присъединителните преговори с ЕС.

Независимо от дебата дали трябва да се провеждат подобни паради или не, в Сърбия твърде малко се дискутира по проблемите на хомосексуалността. "На власт са хора, които нямат достатъчно чувствителност за тази проблематика. Гей-парадът не може да промени тежкото положение на тези хора от днес за утре. Толкова по-голямо е обаче неговото символично значение. Той трябва да покаже, че живеем в страна, където законите действително значат нещо", казва Драгослава Барзут от сръбската Организация на гейовете и лесбийките. "Особеното на ситуацията в Сърбия е това, че политиците и представителите на православната църква също разпространяват агресивно хомофобско настроение. И по този начин легитимират хулиганското насилие", казва Фолкер Бек. Според него Германия и ЕС "трябва ясно да заявят на сръбските политици, че правата на хомосексуалните спадат към общите ценности на европейското семейство".

Източник: Дойче веле

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес