Министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи е оптимист, че конституционните промени ще бъдат приети, като отбеляза, че основната цел на правителството е това да се случи до ноември, но реалният краен срок е последният ден от мандата на действащия парламент, съобщи "Сител".
ОЩЕ: Буяр Османи: Извършват се последни приготовления за промени в конституцията
"След конституционните промени регионът ще бъде разделен на две групи държави: държави, които ще получат послание за ускорено членство, в случая кандидатите са Албания, Черна гора и Северна Македония, и държави, които имат нерешени проблеми, които трябва да бъдат оправени, а именно Босна и Херцеговина, Сърбия и Косово", смята Османи.
"От нашето решение зависи дали ще влезем в групата, която трябва да получи одобрение. Който е готов, той ще тръгне по пътя. От нас ще зависи дали ще се присъединим към групата с Босна, Сърбия и Косово, за да решим първо всички двустранни въпроси с България, така че ЕС да каже "Да започваме сега", добави той.
Северномакедонският външен министър е оптимистично настроен, тъй като не вижда реална съпротива от страна на експерти.
"Разбира се, основната цел е ноември заради административния календар и скрининга, но реалният срок е последният ден на действащия парламент. Ще работим до последния ден, за да си осигурим подкрепа, като се има предвид, че няма контрааргументи. Смятам, че спечелихме първата битка, защото не видяхме никаква съпротива от страна на експертите или на когото и да било по отношение на съдържанието на конституционните изменения".
Според него няма реални аргументи срещу конституционната реформа и "това е опозиционният разчет за следващите избори".
Относно това дали необходимостта от конституционна промяна ще мине на сесията на парламента, която трябва да започне на 18 август, Османи заяви, че сега всичко е в ръцете на председателя на парламента. "Той е този, който трябва да вземе решение, в съответствие с Правилника за дейността и координационните срещи с парламентарните групи. Въз основа на това, което каза, той ще отложи гласуването след края на дебатите, така че да бъдат проведени констултации с политическите партии", добави Османи, пише БГНЕС.
Той уточни, че ако конституционните промени не бъдат одобрени, РСМ рискува да се стигне до реално двустранно ограничаване на процеса на интеграция в ЕС. По думите му, ако няма конституционни изменения, страната ще се присъедини към групата държави, които имат нерешени проблеми и трябва да ги решат, преди дори да започнат преговори с ЕС, което се отнася за Косово, Сърбия и Босна и Херцеговина.
ОЩЕ: С подкрепа на Германия Османи каза: България няма да иска нищо повече при преговорите за ЕС