Северномакедонската партия ВМРО-ДПМНЕ ще предложи "европейски модел за решаване на спора с България". Това заяви депутатът от формацията и бивш министър на външните работи Антонио Милошоски в предаването "24 Анализа".
ВМРО-ДПМНЕ беше най-голямата опозиционна партия срещу управляващото правителство на Димитър Ковачевски, преди властта да бъде поета от техническо (служебно) правителство, начело с Талат Джафери. Националистическата формация ВМРО-ДПМНЕ твърдо отказва да включи българите в Конституцията на Северна Македония - основното изискване на България, за да се сложи начало на преговорите на РСМ за членство в Европейския съюз.
Решаване на спора с помощ от САЩ
"Ако има общ интерес и членството в ЕС е важно за (Северна) Македония, България и ЕС, с подкрепата на САЩ може да се постигне по-прагматичен подход към влизането в ЕС и всяка от страните да се почувства победителка", заяви депутатът, отговаряйки на въпрос дали смята, че преговорната рамка на страната с ЕС може да бъде предоговорена.
Снимка: Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, БГНЕС
"ВМРО-ДПМНЕ ще предложи европейски модел за решаване на спора с България - модела на Словения и Хърватия, между които също имаше проблем, много по-сериозен от този между България и (Северна) Македония, но с помощта на Брюксел Хърватия се съгласи да влезе в ЕС и тогава влезе в сила решението на техния спор. Но да правиш промени в Конституцията и след това да получиш още 5-10 блокади от България, е наивно и безотговорно поведение", каза Милошоски, цитиран от БГНЕС. Така той обясни решението, което партията ще предложи, за да може РСМ да продължи с реалните преговори с ЕС.
Още: ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски прие българския диктат, оставката му е закъсняла
Според него, подписвайки Договора за приятелство и добросъседство с България, управляващата партия Социалдемократически съюз (СДСМ) поставила Северна Македония в подчинено положение, "защото България се позовава на Договора за приятелство, когато налага вето и когато диктува рамката на преговорите", каза Милошоски.
Спорът между Словения и Хърватия, за който той спомена, бе от 2009 г. Любляна, която в продължение на месеци налагаше вето върху преговорите на Загреб за влизане в ЕС, се отказа да блокира пътя на Хърватия, за да се стимулира икономическият растеж на Словения. Двете страни имаха граничен спор още от разпадането на Югославия.
Още: Журналист: Лоши новини за България, ако ВМРО-ДПМНЕ спечели изборите в Северна Македония