Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 300 хотела в Гърция са обявени за продан

15 февруари 2021, 19:33 часа • 3763 прочитания

Няма друга страна в Европа, която да е толкова зависима от туризма, колкото Гърция. Според различни изчисления, делът на този бранш в гръцкия БВП възлиза на 25-30 процента.

Гръцката емисионна банка съобщава, че през 2019 година страната е била посетена от над 31 милиона чуждестранни туристи, като най-много са били германците, британците и французите. Сред балканските туристи в Гърция най-многобройни са румънците, следвани от сърбите и българите, като само българите са изхарчили 281 милиона евро. А всички туристи са оставили общо цели 18 милиарда евро - средно по 580 евро на човек. С най-широки пръсти са били туристите от еврозоната, които са харчели по около 700 евро. При германците сумата е дори 734 евро.

Пандемията помете туризма

В момента обаче туристическият бранш в Гърция преживява сериозна криза. Приходите в периода януари-октомври 2020 година са спаднали с цели 77%. Премиерът Мицотакис също изчисли наскоро, че през 2020 туризмът е успял да произведе едва 20-25% от очакваните приходи. За тази година Мицотакис се надява да бъдат достигнати 50 процента. Президентът на Сдружението на хотелиерите Григорис Тасиос също се надява на светлина в края на тунела и очаква завръщането на първите туристи още за католическия Великден на 4 април и за православния на 2 май. Надеждите си гръцкият туризъм свързва и с бързото ваксиниране на хората във Великобритания и в Израел, откъдето се очаква нарастващ брой туристи. Гръцкият и израелският премиер вече подписаха споразумение за двустранно признаване на ваксинационните сертификати, което влиза в сила през март или април. През 2019 година Гърция беше посетена от 700 000 израелски туристи, а през миналата година се очакваха дори 1 милион. Но коронавирусът обърка сметките.

„Едно е сигурно: ако и тази година изгубим туристическия сезон, това ще ни пречупи гръбнака“, предупреждава Тасиос. Основание за опасенията му дава не само закъсняващият старт на тазгодишния туристически сезон, но и драматичното положение на стотици хотелиери, които вече втора година стоят без клиенти. Гръцките медии съобщават, че в момента над 300 хотела са обявени за продажба. Например един бутиков хотел на осем етажа с изглед към атинския Акропол, който се предлага само за 13 милиона евро; или луксозен петзвезден хотел на остров Крит със 127 стаи за 65 милиона евро; или луксозен туристически комплекс на Халкидики с 300 стаи и 100 апартамента за 28 милиона евро. Както пишат германските вестници „Берлинер Курир“ и „Берлинер Цайтунг“, тежките сътресения в пандемията и непредвидимото бъдеще карат все повече гръцки хотелиери да се оттеглят от кризисния туристически бранш.

В търсене на нови пътища

В бранша трескаво търсят нови пътища, съобщава излизащият на немски в Атина „Грихенланд Цайтунг“. Занапред все повече ще се разчита на балнеоложкия и спа-туризъм, както и на ресторантьорството - по-специално на гурме-туризма. Министърът на туризма Харис Теохарис дори изрично заяви, че на гастрономията трябва да се помогне, а ресторантите трябва още по-тясно да се обвържат с местното селско стопанство., Дойче веле

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес