Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Могерини: До юни да започнат преговорите за присъединяване на Западните Балкани към ЕС

16 февруари 2018, 14:27 часа • 1413 прочитания

Личното ми желание е до юни да започнат преговорите за присъединяване на Западните Балкани в ЕС.

Това заяви Федерика Могерини, заместник-председател на Европейската комисия и върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност на пресконференция след неформалната среща на министрите на външните работи. Заедно с нея бе и българският външен министър Екатерина Захариева.

"По време на срещата "Гимних“ обменихме идеи за преодоляване на предизвикателствата, пред които сме изправени. Стигнахме до споразумения и възможности за обмен на идеи. Вниманието беше насочено към сътрудничество в сигурността и отбраната", коментира тя.

Могерини подчерта, че най-важно е било обсъждането за Западните Балкани. Това е и един от основните приоритети на българското председателство, коментира тя.

Личното ми желание е до юни да започнат преговорите за присъединяване на Западните Балкани в ЕС.

По Западните Балкани, разбира се, че има единен подход от страна на министрите за доброто приемане, за добрата оценка на стратегията за Западните Балкани и всички елементи, които се съдържат в нея. По време на Българското председателство имаме възможност да работим и да напреднем по целия регион, подчерта още Могерини, цитирана от БГНЕС.

Смятам, че двустранните въпроси са много деликатни- като този за името на Македония, това изисква воля, а предприетите стъпки от Атина и Скопие са поощрителни,надявам се, че ще се стигне до положителни резултати скоро, допълни тя

Вниманието на срещата е било насочено към сътрудничеството в сферата на сигурността и отбраната, както и към общите усилия за преодоляване на предизвикателствата в борбата срещу радикализацията, в обмяната на информация за завръщащите се чуждестранни бойци от конфликта в Близкия Изток, изреди Могерини. Разговаряли са и за страните -кандидатки за членство от Западните Балкани, за стратегията, която чертае техния път. Трябва да се гарантира перспектива за нашите партньори от региона, каза тя. Ситуацията в Сирия остава драматична и все по-трудна, ЕС обръща голямо внимание на конфликта, тези проблеми ще бъдат обект на обсъждане и на следващите форуми. Преговорите в Женева са важни, на тях трябва да се постигне намаляване на противопоставянето в дипломатически , военен и психологически аспект. Трябва ресурс за бързото възстановяване на страната и да се извърши демократичен преход, подчерта Могерини. Процесът върви и за мен като римлянка отива да кажа: Всички пътища водят към Женева!

Наистина това, че е неформален съвета не означава, че обсъжданията не са важни, напротив, успяваме да постигнем много в неформален план, посочи и външният министър Захариева. Така както бе обявена стратегията на 6-ти февруари трябва да имаме близко сътрудничество със страните от Западните Балкани и особено- по сигурността,свързана с мигрантите, с енергийната криза, в икономическо и социално отношение. Днес искахме да видим по-голям ангажимент и участие в създаване на работещи институции, подчерта тя.

Вчера обсъждахме представената от комисията стратегия за Западните Балкани. В нея важното е, че тя е дългосрочна, всеобхватна и честна, защото не създава неоправдани очаквания. В същото време е и много конкретна с 6 сфери на действия- основни инициативи ,които ще придвижат тези страни към пълноправно участие в ЕС. Страните от Западните Балкани не са заден двор на Европа и не е в наш интерес да имаме страни, изолирани от европейската интеграция, каза тя.

За Сирия- един от приоритетите за нас са т.нар. забравени конфликти. Стига се дотам, че ние свикваме с тях и се сещаме едва тогава, когато напрежението ескалира. В последните седмици има влошаване на положението в Сирия и трябва да проявяваме повече усилия и внимание към тези конфликти. Трябва да седнем и честно да обсъдим какво следва за Сирия- това е локален конфликт, но с глобално значение, подчерта Захариева.

Има единодушие и подкрепа сред страните-членки по отношение на позицията към Западните Балкани

За Западните Балкани има единен подход на страните-членки на ЕС, имаме сега стратегия и работим да постигнем много- 2025 г. е цел, но това е рамката в която работим напоследък, отговори Могерини на въпрос на медия. По отношение на Турция- обсъдихме турската операция, проведена наскоро в Африн и изразихме тревога за жертвите, за хуманитарната криза. Разбирам легитимните опасения на Турция за сигурността, мога да се съглася с предложението да приканим нашите турски приятели към сдържаност, за да няма влошаване на ситуацията и ескалация на напрежението.По отношение на Северна Корея имаме много стриктен режим на санкции като ЕС, но смятаме, че трябва да се запази отворен дипломатическият коридор, окуражени сме от това, което виждаме на олимпийските игри, каза тя. Решихме да поканим външния министър на Северна Корея да присъства на една от нашите срещи, за да видим какви дипломатически стъпки могат да се постигнат за в бъдеще, отбеляза дипломатът.

Днес турският министър ни запозна със ситуацията и важното е, че трябва да сме в координация с цялата коалиция за борба с ДАЕШ, отговори на друг въпрос Захариева. Не сме обсъждали бъдещите срещи, но имаме готовност, добави тя.

Могерини говори също за хуманитарната помощ, която трябва да бъде мобилизирана през април за Сирия.Рано е да поставим на масата конкретни цифри за тази помощ, но ще ги дискутираме, продължаваме да наблюдаваме ситуацията там. Ще се стремим да подпомогнем Сирия и сирийския народ. Трябва да се види дали международните ангажименти от миналата година са изпълнени. Миналата година над 70 международни делегации участваха в разговорите, сега се надяваме да се поемат повече ангажименти на местно и глобално ниво, обясни Могерини. Заедно трябва да си кажем какво ние като ЕС да направим, за да подпомогнем процеса на преговорите в Женева. Ние не сме активни във военно отношение, досега сме подкрепяли сирийската опозиция, която е обединена както никога досега и тя е по-подготвена за разговори и да се ангажират така, че да се изпълнят резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Ние нямаме контакти със сирийския режим, има санкции, които се прилагат, а през тези дни по-усилено участваме в преговори с регионалните фактори, които имат влияние в Дамаск. Стремим се да разберем какво точно става, смятаме, че народът на Сирия не иска вече война, а желае да се върне към нормалното си ежедневие.

Април месец ще излезе доклада за всяка една от страните – кандидати за ЕС от Западните Балкани и се надявам, че е голяма вероятността по-скоро да започнат преговорите със Скопие и Тирана, подчерта Захариева в отговор на друг журналистически въпрос. Голям е шансът това да се случи, но държавите трябва да работят усилено, добави тя.

В областта на отбраната сътрудничеството между НАТО и ЕС е отлично, увери Могерини. Имахме възможност да обменим становища между министрите на отбраната и експертите на НАТО. ЕС може да направи много за засилване на своята отбрана. САЩ твърдо изразиха своята подкрепа за всичко, което прави ЕС, подчерта Могерини.

Ние улесняваме и диалога между Белград и Прищина, виждаме положително развитие по едно законообвързващо споразумение и това ще представлява качествено промяна и подобрение на ситуацията между двете страни, каза тя. И съм реалистично настроена към постигането на добри резултати, констатира Могерини

Често провеждаме разговори с нашите турски колеги и постоянно на тях се повдигат не само въпроси за конкретни случаи, но и други, по които очакваме спазване на основни права, свободата на пресата и др. Особено внимание се обръща на турското население, Турция е кандидат за ЕС, но всички ние проявяваме интерес към работата на общия дневен ред, към общите стратегически интереси в региона, тя ни е партньор , независимо, че имаме различни становища, като например- кипърския въпрос, смята Могерини.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес