Ако Северна Македония не приеме френското предложение, Албания ще продължи сама по пътя към европейската интеграция. Смятам, че така е правилно, но се надявам, че това няма да се наложи, заяви премиерът на Нидерландия Марк Рюте след вчерашната си среща с албанския премиер Еди Рама.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Рюте изрази оптимизъм, че Северна Македония ще приеме предложението и няма да има необходимост двете държави да бъдат разделени по пътя си към ЕС, предаде БГНЕС.
„По време на срещата на върха ЕС – Западни Балкани в Брюксел, Евросъюзът потвърди своя ангажимент. Що се отнася до забележката на Еди Рама след това, мисля, че беше прав – срещата не беше успешна. Трябва да направим повече. Знаем, че държавите от Западните Балкани, включително Албания, работят усилено за присъединяване към ЕС и Албания има пълната подкрепа на Нидерландия. Тук проблемът е Северна Македония и благодарение на усилията на Франция има нов момент в процеса на присъединяване, който засяга и Албания, така че двете страни, поне политически, са свързани. Подкрепяме френското предложение за премахване на пречките, блокиращи Северна Македония и Албания в процеса на присъединяване. Предложението дава решение за всички останали опасения”, подчерта Рюте.
Той подчерта, че ЕС подкрепя Северна Македония в следващите ѝ стъпки, ако приеме френското предложение.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„Северна Македония направи много, смени си името. Има надежда, че страната ще приеме френския компромис и призовавам да го направи, тъй като това е честен компромис. Всеки получава нещо, губи нещо, но поне резултатът е справедлив. Надявам се Македония да се съгласи и тогава всички ще можем да вървим ръка за ръка към бъдещето”, допълни Рюте.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според него, определянето на дата за първото Междуправителствено заседание ще бъде награда за албанското правителство на Еди Рама и за провежданите от него реформи.
От своя страна, Еди Рама оцени високо ангажимента на Нидерландия и благодари на Марк Рюте за насърчаването на процеса на присъединяване към ЕС.
И двамата премиери подкрепиха идеята за създаване на нова политическа общност, като Рюте дори говори за албанско-холандска инициатива, която да ръководи процеса.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
След „езика на омразата“ в Скопие: Историци с призив за реакция от България и Северна Македония