С 69 гласа „за“ и един „въздържал се“ македонският парламент отново прие Закона за ратификация на договора за името с Гърция, предава македонската агенция „Макфакс“.
Законът веднъж вече беше подкрепен от депутатите, но президентът Георге Иванов отказа да го подпише.
Депутатите от основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ напуснаха залата преди да започне гласуването.
Преди това министърът на външните работи Никола Димитров изтъкна, че президента на страната Георги Иванов не може да защитава Конституцията като я нарушава. Според думите му договорът не заплашва идентичността на македонската нация, предаде Фокус.
Той допълни, че според законите след това гласуване президентът е длъжен да подпише указа. По отношение на изказването на Иванов, че международните споразумения се подписват само от президента на страната, Димитров каза, че международни споразумения от името на Република Македония могат да бъдат сключени и от правителството на Република Македония.
Като илюстрация външният министър посочи, че според документацията на МВнР от независимостта досега, парламентът е ратифицирал 897 международни споразумения, от които само пет са сключили от президент на Република Македония. Той призова за правилното и истинско тълкуване на член 3 относно международните договори, кой може да сключва международни споразумения от името на Република Македония, предаде БГНЕС.
Според Димитров забележката от страна на президента, че договорът разпространява страх и че води до присъединяването на Македония към Гърция, е неправилна. Това е напълно юридическо неиздържано, защото Македония е поела задължение да участва в ООН и да подпише Временното споразумение от 1995 г. Министърът добави, че споразумението с Гърция отваря врати на страната за членство в ЕС и НАТО и това само потвърждава "нашата независимост и нашата държава ".
„ С досегашните преговори Македония беше в състояние на зависимост. Де факто споразумението ни изважда от тази зависимост и ни поставя в условия на независимост. Време е да разберем интересите на родината и всички трябва да сме заедно за интересите на родината“, заключи Димитров.
ВМРО-ДПМНЕ напусна залата на основание, че договорът е противоконституционен, и в четвъртък ще внесе искане за образуване на наказателно дело срещу председателят на парламента Талат Джафери за намерението му да обнародва споразумението в „Държавен вестник“ без то да е подписано от президента Иванов.