Македония ще прави регистър на "македонските" войници от Първата световна война по повод 100-годишнината от нейното започване. Инициативата е част от по-голям проект, който трябва да категоризира всички македонци, които са участвали във бунтове, въстания и войни във всички епохи. Автор на проекта е директорът на Военния музей на Македония Александър Стойчев, който заявява, че вече се работи по категоризацията на имената от различни периоди, като особено актуален е периодът на Първата световна война.
За отбелязването на годишнината от началото на Първата световна война е предвидено изграждане на паметник на македонските войници, паднали по време на войната, както и експозиция, която включва възстановка на окоп и лагер от Македонския фронт.
Директорът на Военния музей на Македония заявява, че гражданите на Македония сами могат да предоставят информация за свои предци и близки, които са участвали във войните и въстанията.
Новата македонска инициатива обещава да разбуни духовете не само в самата Македония, заради различния прочит на историята на Първата световна война, но и в България.
Повод за подобно разсъждение дава примерът с музея на Първата световна война, реализиран от община Дойран, в материалите на който се твърди, че около 200 000 македонци са били насила мобилизирани в Българската армия. В експозицията на музея никъде не е отбелязано участието на части на Българската армия в Дойранските боеве от 1916 до 1918 г. по време на Първата световна война.
Припомняме, че по време на Първата световна война в състава на Българската армия, числеността на която възлиза на 885 117 души, е включена и 11-та пехотна Македонска дивизия. Дивизията е наследник на Македоно-Одринското опълчение, сформирано от доброволци-българи по произход от Македония и Одринско по време на двете Балкански войни от 1912 - 1913 г.
11-та пехотна Македонска дивизия е в състав от 3 бригади, включващи 6 пехотни полка, с обща численост 34 745 души. Офицерите, подофицерите и войниците от дивизията до един са българи, родени или произхождащи от Македония, Беломорска и Одринска Тракия. В командния състав на дивизията служат десетки именити български офицери. Полковник Кръстьо Златарев от Охрид - началник на дивизията. По-късно генерал, дал името си на ГКПП Златарево, воювал успешно срещу сърби, англичани и французи по време на Първата световна война, герой от Балканската война, като командир на 29-ти пехотен Ямболски полк. Полковник Александър Протогеров от Охрид. Командир на бригада. Полковник Григор Кюркчиев от Прилеп. Командир на бригада. Подполковник Борис Дрангов от Скопие - легенда за Българската армия. Командир на 5-ти пехотен Македонски полк. В състава на дивизията служат десетки войводи-ветерани от въстанията на българите срещу турските и сръбските власти през първите години на столетието. Въпреки желанието на директора на Военния музей на Македония, нито един от тях не отговаря на описанието, зададено във формулярите за изготвяне на регистрите на "македонските войници", участвали в Първата световна война. В живота и делото си генералите, офицерите и войниците от Македония, служили в частите на Българската армия във войните за национално освобождение и обединение, винаги са били само и единствено българи.