Ако всички образувания в страната, без разлика на политическа, идеологическа или етническа принадлежност, не са искали независима Северна Македония по време на разпадането на бивша Югославия, това нямаше да се случи. Това заяви бившият премиер и председател на ВМРО-ДПМНЕ Любчо Георгиевски.
В миналото, подчертава той, когато е бил млад, той е твърдял, че е имало много малко енергия за независима Северна Македония, но сега, когато вижда резултатите и събитията в периода на формирането на Югославия и по време на разпадането, той е наясно, че в това поколение е имало реален страх, който е резултат от репресиите на системата.
"От друга страна, едно е ясно - ако тази независима и суверенна Северна Македония не беше подкрепена от всички фактори през 90-та година, дори и пасивно, а не със съпротива, РС Македония нямаше да е независима държава. Значи е имало голямо желание във всички структури, независимо дали етнически, политически или идеологически, РС Македония да стане независима държава", каза Георгиевски на форума „Пътят към независимостта“, проведен по инициатива на премиера Зоран Заев днес по случай 30-годишнината от независимостта.
Той каза, че в срещите, които е имал по това време като председател на ВМРО-ДПМНЕ и в дейностите за независима държава, постоянно се е наблягало на обявяването на независимост, дори това да е продължило няколко месеца.
"Мислехме за натиска от страна на Милошевич, дали ще има проникване от страна на ЮНА или не, да се работи за събуждане на македонските граждани за независимост и поне два месеца казвахме, че Северна Македония ще бъде независима държава", каза Георгиевски.
Според него оцеляването на страната 30 години с, както той каза, толкова мъки, скърби, борба, е гаранция, че ще оцелее поне през следващите сто години.
"Забравяме колко тежък беше периодът на отцепването, по време на разпадането Северна Македония не беше кой знае какъв фактор, но го използва достатъчно добре, за да постигне своята цел - да бъде самостоятелна и независима държава. Ако не беше контекстът на разпадането на комунистическия блок и по този начин разпадането на бивша Югославия, нямаше да имаме независима РС Македония“, каза Георгиевски, който сега е председател на ВМРО-НП.
Мухамед Халили каза, че независимостта на страната се крие в комбинация от обстоятелства, на разпадането на Югославия и вземането на решения.
"Укрепването на независимостта на страната зависи от много фактори, преди всичко икономически, но и от съседите, като се има предвид, че и нацията, и езикът бяха оспорени тогава по време на югославските времена, но не мислеха как ще се изградят междуетнически отношения“, каза Халили и добави, че това е най-слабата точка.
Целта на форума е да обобщи чрез спомени, наблюдения и размисли уроците, извлечени от преодоляването на предизвикателствата в дните, когато се подготвяше референдумът за обявяване на независимост.