Лявоцентристкото правителство на Румъния одобри пакет от данъчни и социални реформи, критикувани както от профсъюзите, така и от работодателите, а и породили протести, предаде БГНЕС.
„Тези реформи ще доведат до големи печалби за физически лица и фирми. Нетните приходи ще нараснат без допълнителни разходи за работодателите", посочи финансовия министър Йонут Миша на правителственото заседание, което одобри пакета от реформи.
От 1 януари данък върху доходите ще спадне от 16% до 10%, а малките и средните предприятия ще бъдат засегнати от нов данък в размер на един процент от техния оборот.
Но най-спорната част е, че от 2018 г. социалните осигуровки ще трябва да бъдат покрити изцяло от служители, вместо да се споделят с работодателите, както е в момента. Правителството обеща да компенсира работещите в обществения сектор чрез увеличение на заплатите, но синдикатите се опасяват, че частните компании няма да последват примера, като в някои случаи ще намалят заплатите с 20 процента.
Вече се проведоха няколко демонстрации срещу реформите, включително във френската компания "Рено", произвеждаща колите "Дачия". А един от основните румънските синдикати събира подписи за обща стачка.
Дясноцентристкият президент Клаус Йоханис също критикува реформите, които трябва да бъдат одобрени и от парламента. Профсъюзите предупредиха, че ще ги оспорват пред Конституционния съд.