Гръцката икономика е била на пътя на възстановяването, преди партията на радикалната левица "Сириза" да дойде на власт. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард в интервю за "Ройтерс".
Те все пак не критикува пряко премиера Алексис Ципрас, но отбеляза: "Гърция трябва първо да реформира икономиката си, преди европейските ѝ кредитори да облекчат дълговото ѝ бреме."
По повод насрочения за неделя референдум в Гърция Лагард посочи, че е в ход демократичен процес, който би трябвало да доведе до повече яснота за решението на гръцкия народ и какъв е авторитетът на правителството.
Според Кристин Лагард преговорите между Гърция и нейните кредитори могат да извлекат повече полза от "малко повече зрялост", пише БНР. В интервю за CNN, тя заяви, че, за да се пребори с кризата и за да се ползва от по-голямата подкрепа на международните кредитори, Гърция трябва да проведе повече структурни и фискални реформи в съзвучие с изискванията на програмите на Тройката кредитори от последните пет години.
Относно референдума, Лагард отговори, че й е много ми е трудно да прецени. "Мисля, че е в ход демократичен процес, който, да се надяваме, ще доведе до повече яснота. Моята надежда е, че ще продължим да работим заедно. Гърция е в средата на Европа, член на Европейския съюз, на еврозоната и се надявам на изясняване на ситуацията, ще доведе до по-малко несигурност за това какво е решението на гръцкия народ и какъв е авторитетът на правителството", коментира управляващият директор на МВФ.
Международната рейтингова агенция Moody's понижи рейтинга на Гърция, след като страната стана първата развита икономика, просрочила задължение към Международния валутен фонд.
Рейтинговата агенция обяви, че вероятно Атина ще просрочи задълженията си и по държания от частни инвеститори дълг, ако не бъде продължена подкрепата от официалните кредитори.