Клаудиу Тарзиу - един от лидерите на румънската крайнодясна партия "Алианс за обединение на румънците" (AUR) - заяви, че страната му трябва да се "обедини" с Молдова и украинските гранични райони Бесарабия, Северна Буковина и Закарпатието.
Тарзиу обяви това на 27 януари пред онлайн изданието G4Media. Подобни коментари наскоро направи и унгарският крайнодесен лидер Ласло Торочкай, който заяви, че Унгария трябва да претендира за Закарпатска област, ако Украйна загуби войната с Русия.
"Да възстановим румънската държава"
"Ние няма да бъдем истински суверенни, докато не възстановим румънската държава в нейните естествени граници", заяви Тарзиу по време на реч в Яш миналата седмица, цитиран от Kyiv Independent.
"Бесарабия трябва да се върне у дома. Северна Буковина не може да бъде забравена, а Южна Бесарабия... Закарпатието, всичко, което е било и е част от румънската нация, трябва да се върне в нейните държавни граници", твърди той.
Закарпатска област е най-югозападният регион на Украйна със значителни унгарски и румънски етнически малцинства. Историческият регион Северна Буковина е част от днешната украинска Черновицка област, а Бесарабия обхваща Молдова и части от Черновицка и Одеска област на Украйна. В Украйна живеят около 150 000 етнически румънци.
"Нашата цел е Румъния да бъде една от водещите държави в света", каза Тарзиу.
Още: ЕС ще саботира унгарската икономика, ако Орбан не пусне 50-те млрд. евро за Украйна?
Той също така призова за "връщане" на Молдова - страна с частично обща история и с румънски език като официален държавен език. Молдова е била част от румънската държава в междувоенния период до анексирането ѝ от Съветския съюз през 1940 г.
Снимка: Румъния, iStock
Колко популярни са крайнодесните в Румъния?
Опозиционната партия AUR се ръководи от крайнодясна, популистка платформа, като национализмът и румънският иредентизъм са често срещани елементи в нейната реторика. Иредентизъм е политическо движение за анексиране на чужди територии към предполагаемо еднонационалната държава.
Въпреки че социологическите проучвания за парламентарните избори в Румъния през 2024 г. показват, че AUR се конкурира за второто място с управляващата Национална либерална партия (PNL), експертите смятат, че крайнодесните радикали имат само ограничени шансове да намерят коалиционен партньор за съставяне на правителство.
Още: Поставеният от Русия лидер на Приднестровието призова за "повишена военна готовност"
Призиви за анексиране на части от територията на Украйна по-рано отправи и Диана Сосоака, лидер на крайнодясната проруска партия SOS в Румъния.
За разлика от крайнодесните лидери на Румъния, сегашното румънско правителство е близък съюзник на Украйна, като предоставя политическа, икономическа и военна помощ, приема център за обучение на украински пилоти на F-16 и пренася около 60% от украинското зърно на фона на руските заплахи за корабоплаването в Черно море.
Още: Сигнал след сигнал: Путин подготвя почвата за война в Молдова