Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ковачевски: България се държи със Северна Македония като Русия с Украйна

17 май 2023, 18:01 часа • 5445 прочитания

Дискурсът, който България използва към Северна Македония, за съжаление е много подобен на дискурса, който използва Руската федерация към Украйна. Това каза македонският премиер Димитър Ковачевски на срещата на върха на Съвета на Европа в Рейкявик

"Северна Македония е международно призната като функционално модерно мултиетническо общество, в което се зачитат всички права. Всички доклади потвърждават това. Обвиненията са напълно неоснователни и идват от страна, която не зачита решенията на ЕСПЧ и стандартите на Съвета в областта на правата на човека", каза Ковачевски,

Той коментира още, че "не трябва да допускаме влияние от трети страни, особено от Русия, и то в сърцето на Балканите". 

България се съгласи да отвори вратата пред Скопие да започне реални преговори, но постави серия условия, най-важните от които са вписването на българите в македонската конституция и спазването на правата им. Още: Пендаровски подкрепи конституционните промени за вписване на българите (ВИДЕО)

Думите на Ковачевски дойдоха в отговор на вицепрезидента Илияна Йотова. На срещата на Съвета на Европа, най-голямата правозащитна организация на континента, Йотова постави въпроса за правата на българите в Северна Македония.

"Искам да засегна въпроса за правата на българите в Република Северна Македония. Говоря за техните права, които са систематично нарушавани, непризнати, за българи, които са подложени на тормоз и ограничения. Бих искала да припомня, че Република Северна Македония е напът да започне преговори за членство в ЕС. Преди само няколко месеца един млад мъж в Република Северна Македония беше бит, защото беше декларирал своята етническа българска идентичност. Клубовете на българите са опожарявани, беше приет закон, който на практика забранява функционирането им", каза тя.

Към момента най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ е срещу промени в основния закон и включване на българите в него, за които е необходимо мнозинство от две трети. Въпреки това управляващите в Скопие твърдят, че до ноември промените могат да минат през парламента.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес