Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Косово увеличи митата върху сръбските стоки

06 ноември 2018, 21:31 часа • 1478 прочитания

Косово повиши митата върху сръбските стоки с 10%, заявявайки, че този ход е в отговор на усилията на Белград да осуети признаването на бившата си южна провинция.

Косовското правителство заяви, че налогът ще се прилага за всички стоки, идващи от Сърбия, с изключение на международните брандове.

Мярката е "отговор на ожесточената кампания на Сърбия" срещу международното признаване на Косово, каза премиерът Енвер Ходжай, цитиран от БГНЕС.

Напрежението между Сърбия и Косово, което бе обявено за независимост преди десетилетие след брутална сепаратистка война, през последните месеци се съживи, тъй като и двете страни са подложени на натиск за нормализиране на отношенията си, за да постигнат напредък в присъединяването си към Европейския съюз.

Сърбия, подкрепяна от Русия и Китай, отказва да приеме независимостта на Косово и все още смята, че територията на мнозинството от етническите албанци е изменническа южна провинция, въпреки че е призната от около 115 членове на ООН.

Сърбия редовно съобщава, че е убедила различни чужди държави да оттеглят признанието си за Косово, въпреки че Прищина оспорва повечето от твърденията.

"Сърбия харчи огромни суми, за да подкопае суверенитета на държавата", каза Ходжай.

Въпреки несъгласието за статута на Косово, търговията продължава и Сърбия е най-добрият му регионален търговски партньор. Износът на Сърбия за Косово, главно на хранителни продукти, възлиза общо на 400 млн. евро годишно, според данни, предоставени от митническите власти на Косово за АФП.

Проведените в Брюксел преговори между Косово и Сърбия за разрешаване на ситуацията се проточват от години с напрежение, предизвикано от честите спорове тет-а-тет.

Задънената улица в дипломацията привлече вниманието през август, когато политици от двете страни обсъдиха възможността за промени в границите като част от сделката за възстановяване на отношенията.

Въпреки това не се стигна до конкретен план и последната насрочена среща между двамата президенти се разпадна в последната минута през септември.

Местните медии спекулират, че сръбскодоминиращата част от Косово може да бъде изтъргувана за албанскодоминиращия регион в Южна Сърбия.

Правозащитните групи категорично осъдиха предложението, като предупредиха, че преначертаването на картата може да има опасен домино ефект в чувствителния регион.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес