Министърът на енергетиката в Турция Берат Албайрак и зет на президента Реджеп Ердоган е най-вероятният нов премиер, прогнозира председателят на Комитета на Съвета на руската федерация по международните дела Константин Косачев.
Коментара си за кризата и прогнозата за новия турски лидер Косачев е написал в профила си във Facebook. Според него ключов фактор за оттеглянето на Ахмет Давутоглу от поста е разногласието с президента Ердоган, който настоява за конституционна реформа с цел да се дадат по-големи правомощия на държавния глава и страната да се превърне в президентска република, предаде БГНЕС.
Вчера премиерът на Турция Ахмет Давутоглу обяви, че се оттегля от поста си, въпреки че смята мандата си до този момент за успешен. Промяната в управлението идва в момент на нарастваща нестабилност в страната, която страда от задълбочаващия се конфликт с Кюрдската работническа партия, атаки на терористичната групировка "Ислямска държава", огромен приток на мигранти, отлив на инвестиции и други икономически проблеми.
По повод решението за провеждане на извънреден конгрес на партията президентът Реджеп Ердоган заяви, че то е било взето от самият Давутоглу. „Поздравления. Това е собствено решение на премиера“, посочи вчера той.
"Никак не е случайно, че сред кандидатите за премиерския пост най-усилено се спряга името на зетя на президента – това на министъра на енергетиката Берат Албайрак. Така върховната власт в тази страна ще се окаже съсредоточена в ръцете на едно семейство, което при планираните поправки в Конституцията би означавало засилване на авторитарните тенденции“, коментира Косачев. Той допълва, че всъщност за оставката на Давутоглу има и обективни причини, които са предизвикали серия от претенции към него. Не на последно място това са провалите по руското и сирийското направления, посочва сенаторът и припомня, че именно Давутоглу обещаваше
"Асад ще си отиде, а ние ще се молим в Дамаск. Но вместо това сега в самата Турция има проблем, идентичен с този в Дамаск. Освен това турският премиер беше твърде лоялен към Запада /ЕС/, а също или вследствие на това беше склонен на мирни преговори с кюрдите, които имат подкрепата на Запада и в частност на САЩ. Всичко това провокира явното недоволство на Ердоган. Напротив, оттеглянето на премиера ще бъде възприето без ентусиазъм в Европа, където той бе считан за особено удобен събеседник“, заключава Косачев.
Според публикации в турските медии новият правителствен и партиен водач ще бъде избран измежду три „Б“ – Берат Албайрак, Бинали Йълдъръм и Бекир Боздаг. Инструкцията на президента Ердоган обаче гласи, че на втория извънреден конгрес на ПСР ще бъде посочен само един кандидат, който трябва да бъде подкрепен с абсолютното съгласие на делегатите. В кулоарите на ПСР на преден план излиза името на министъра на транспорта, мореплаването и съобщенията Бинали Йълдъръм.
Според други прогнози правосъдният министър Бекир Боздаг ще бъде последният премиер, преди да се институционализира президентската система на държавното управление. За разлика от прогнозите в Русия, в Турция името на президентския зет Берат Албайрак е спрягано последно като възможния нов лидер.
Вчера усилено се споменаваха и здравният министър Мехмет Мюезиноглу, и вицепремиерът Нуман Куртулмуш, но днес вече те са извадени от списъка на потенциалните кандидати. На 22 май в конгресната зала Давутоглу ще сдаде постовете, а новоизбраният лидер ще получи мандат от Ердоган за съставянето на новия кабинет.
Същевременно германският канцлер Ангела Меркел очаква Турция да се придържа към споразумението за ограничаване на бежанските потоци към ЕС след обявената оставка на нейния премиер, предаде AFP, позовавайки се на правителствен говорител.
"Канцлерът работеше много добре с турския премиер Давутоглу и всички турски представители и ние смятаме, че това добро и конструктивно сътрудничество ще продължи с новия турски премиер," каза говорителят Гьорг Страйтер пред репортери.
"ЕС и Германия продължават да изпълняват всички свои задължения по договора и ние очакваме същото от турска страна", каза говорителят.