Международният наказателен трибунал за бивша Югославия призна политически водач на босненските сърби Радован Караджич за виновен по обвиненията в геноцид в Сребреница по време на войната в Босна (1992-1995). Присъдата е 40 години затвор - най-голямата, издавана някога от трибунала.
Според съда Караджич е планирал избиването на всички мюсюлмани в Босна, а не само на определена група. Освен това е бил единственият, който е имал властта да спре клането.
В същото време бе отхвърлено първото от двете му обвинения в геноцид. Съдът твърди, че няма неопровержими доказателства, че е извършван геноцид в трите общини в Босна - Приедор, Сански мост и Зворник.
Лидерът на босненсите сърби бе признат за виновен и в престъпления срещу човечеството, убийства, преследвания, взимане на заложници сред миротворците на ООН.
Караджич, който в момента е на 70 години, е най-високопоставеният политик от балканския конфликт, който ще получи присъда, след като през 2006 г. бившият сръбски лидер Слободан Милошевич почина в затвора, докато течеше делото му.
Изслушването се провежда при засилени мерки за сигурност. Присъстват над 100 дипломати и 200 журналисти.
Срещу Караджич има 11 обвинения за военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид по време на войните в бивша Югославия.
В интервю пред балкански медии вчера, самият Караджич заяви, че очаква да бъде оправдан, омаловажавайки убийствата в Сребреница, определяйки ги като само „няколко стотици“. По време на клането, което е най-голямото след края на Втората световна война, загиват 8000 души, избити от подчинени на Караджич босненски сърби.
В продължение на 13 години Караджич се укриваше от правосъдието. Той бе арестуван през 2008 г. в Белград. Процесът срещу него в Хага започна през 2009 г. и приключи през 2014 г.