Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Журналист разкри схема за фалшиви дипломи в Босна и Херциговина

24 февруари 2019, 15:41 часа • 4795 прочитания

Разкритие на двама журналисти от Босна и Херциговина показва как срещу 1 250 евро можеш да станеш висшист, информира НОВА ТВ. Мирела Турулия вече 12 години работи в държавния дом за възрастни хора в Сараево. Тя кара по смени, които са по 11 часа и половина, като денонощно в институцията се обслужват по 400 обитатели. Месечно Мирела получава около 500 евро, въпреки високата си квалификация.

„За да работиш това, трябва да завършиш Средно медицинско училище, а там не е толкова лесно. За да влезеш в учебното заведение е необходимо да имаш много добри или отлични оценки. Обучението трае четири години, които всъщност са пет, защото после има една година практика и изпити”, обяснява Мирела Турулия.

Точно затова, според нея, в Западна Европа ценят високо медицинските кадри от Босна - заради добрата им квалификация. Мирела казва, че няколко нейни колежки вече работят в Германия. Наскоро обаче избухна скандал, свързан с измами и фалшификации, който помрачава доброто име на болногледачите. Журналистката Азра Омерович разкрива, че няколко училища в Босна издават дипломи срещу пари, без никакво обучение. Тя се представила като кандидат за училището и се свързала с един от измамниците.

"Обадих му се по телефона и го попитах дали може да ми помогне за преквалификация. Той се съгласи и на другия ден се срещнахме. Каза ми, че ако му дам 2 500 боснески марки, ще получа съответната диплома. Другото било негова работа. Цялата история продължи точно 17 дни - от първия телефонен разговор до дипломата. При това, кракът ми не е стъпвал в училището. Да не говорим за някакви изпити”, разказва Азра Омерович. Редакционният екип заснема всичко със скрита камера и при предаването на дипломата разобличава измамника, който обаче отказа да каже кой дърпа конците. А самият той е служител в обществената здравна система и все още работи там.

Азра и колегите ѝ разкриват, че дипломите на са просто някакви несръчни фалшификации. Училищата, участващи в измамническата схема, дори са водели съответната документация. Там пише черно на бяло, че Азра е посещавала училището две години. Нанесени са дори и оценките ѝ по отделните предмети. С други думи, нито властите в страната, нито германските работодатели могат да различат купените дипломи от истинските.

„Опасявам се, че германските власти ще ударят на камък. Този камък си има и име - организираната престъпност в Босна и Херцеговина. Ако искат да проверят дипломите, училищата, или хората, които са пристигнали да работят в Германия, германските власти ще си имат проблем с босненеските власти. Защо ли? Ами защото босненските власти са част от престъпната система”, обяснява журналистът.

За онези медицински училища в Босна, които работят коректно, този скандал е същинска трагедия. Корумпираните конкуренти съсипват постигнатото от тях с много усилия. Още преди четири месеца полицията е информирала прокуратурата в Сараево за случая. До днес обаче прокуратурата не е предприела нищо. А босненските политици призовават за проверка на дипломите, но не и на училищата, които са ги продавали.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес