Полицията в албанската столица Тирана беше принудена да използва сълзотворен газ и водни струи срещу демонстранти, настояващи за оставката на премиера-социалист Еди Рама. 10 полицаи и трима цивилни са били ранени, според Министерството на вътрешните работи на Албания, предаде БГНЕС.
#Albania #Tirana protest ... today pic.twitter.com/zAxGcfkVlD
— Jacpoludek (@Jacpoludek) June 2, 2019
"Рама си отива", "Корумпирано правителство", скандираха демонстрантите. Те хвърляха камъни и запалителни бомби, въпреки молбите на организаторите да не атакуват полицията.
Thousands of opposition supporters protest in Albania's capital of Tirana to call for the resignation of Prime Minister Edi Rama pic.twitter.com/BwmQn5bToX
— AFP news agency (@AFP) May 13, 2017
Посолството на САЩ в Тирана осъди насилието от страна на протестиращите, заявявайки, че "използването на запалителни вещества, особено когато е насочено към полицията ... е неприемливо и недемократично". "Призоваваме организаторите на протеста да спрат насилствените действия и да започнат конструктивен диалог", се казва в изявление на дипломатическата мисия.
"We protest because we are unemployed - this is a government of criminals, thieves."
— Al Jazeera English (@AJEnglish) May 12, 2019
Protesters gathered in Albania calling for the government's resignation. pic.twitter.com/aux2Lu93nF
Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг, който е на посещение в Тирана, също осъди насилието. "Политическото насилие противоречи на демократичните ни ценности. Това е абсолютно неприемливо", каза Столтенберг.
"We protest because we are unemployed - this is a government of criminals, thieves."
— Al Jazeera English (@AJEnglish) May 12, 2019
Protesters gathered in Albania calling for the government's resignation. pic.twitter.com/aux2Lu93nF
🇺🇸 flag, explosions, smoke. Not 2003 Baghdad; it's 2019 Tirana where another opposition-led anti-government protest took place today. #Albaniapic.twitter.com/zWexLoUtKi
— ''Literally just emerged from the woods'' (@gthanku) June 2, 2019
През февруари опозиционните партии напуснаха албанския парламент в знак на протест и поискаха оставката на премиера Еди Рама, който ръководи страната от 2013 г. насам. Опозицията настоява за преходно правителство и предсрочни избори и отказва да преговаря с Рама, когото обвинява в престъпления и корупционни връзки, а оттогава непрекъснато има яростни протести.
Политическата криза се разглежда като заплаха за мечтите на Тирана да се присъедини към Европейския съюз, а държавите-членки трябва да решат през следващите седмици дали да започнат преговори за присъединяване с размирната балканска държава.