Делът на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в производството на електроенергия в Гърция, заедно с водноелектрическата енергия, достигна 47,1% през първите десет месеца на годината и за първи път надхвърли дела на изкопаемите горива (природен газ и лигнитни въглища). Това сочи доклад на "Green Tank", базиран на данните на Независимия електропреносен оператор (ADMIE), съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.
На практика почти половината от консумираната в страната електроенергия е от възобновяеми източници, което създава предпоставки за постигане на още по-амбициозните цели, заложени в новия енергиен план, според който през 2030 г. 80% от електрическата енергия ще идва от ВЕИ, а през 2050 г. се очаква Гърция да стане неутрална по отношение на климата.
"Енергийната криза де факто ускори енергийния преход. Всеки опит да се върви в обратна посока е вреден за гражданите и икономиката", изтъкна пред АНА-МПА политическият анализатор на "Green Tank" Никос Мандзарис.
ОЩЕ: Гърция показа първия си собствен дрон Talos: Какво се знае за него (ВИДЕО)
Високото производство от ВЕИ през октомври, съчетано с голямото намаление на търсенето на електроенергия през същия месец, високите цени на доставките на газ и други икономически фактори, са довели до голямо намаление на енергията, произведена от изкопаем газ и лигнитни въглища, се посочва в доклада.
По-специално, през първите десет месеца на тази година "зелената" енергия е била 20 186 гигаватчаса в сравнение с 19 589 гигаватчаса, произведени от централи на лигнитни въглища и природен газ. Делът на ВЕИ (47,1%) се е увеличил с 5 процентни пункта в сравнение с миналата година.