Гърция няма да приеме предложенията на международните кредитори за постигане на споразумение. Това заяви министър-председателят на страната Алексис Ципрас след среща с министъра на финансите Янис Варуфакис и други членове на кабинета, предаде БНР.
"Последните предложения на международните кредитори няма да бъдат приети. Нашите партньори трябва да разберат, че през последните пет години гръцкият народ изстрада много", каза още Ципрас.
Късно снощи гръцкият премиер е имал конферентен разговор с германския канцлер Ангела Меркел и с френския президент Франсоа Олланд. Ципрас е казал, че последните предложения на Брюксел за споразумение с Гърция не отразяват съдържанието на преговорите от последните месеци.
Според "Ройтерс" международните кредитори са поискали властите в Атина да ускорят приватизацията на държавни компании, да намалят пенсиите и да продължат с реформите на пазара на труда. Ако Гърция приеме този план, кредиторите ще ѝ отпуснат 10,9 млрд. евро. Тези мерки обаче срещат силна съпротива вътре в партията на Алексис Ципрас – СИРИЗА.
По-късно днес Ципрас ще информира гръцкия парламент за хода на преговорите с международните кредитори.
Също така стана ясно, че Гърция е поискала от МВФ да плати накуп в края на юни четирите си вноски за обслужване на дълга, които трябваше да плати този месец. МВФ се е съгласил с искането. Атина трябваше да погаси първата вноска от 300 млн. евро дълг към Фонда днес.
Вчера след пет часа и половина разговори между гръцкия премиер Алексис Ципрас и шефа на ЕК Жан-Клод Юнкер в Брюксел споразумение за дълговата криза на Гърция не бе постигнато. Ципрас заяви, че разговорите са били конструктивни и смята, че вече се очертава сделка. На този фон Юнкер заяви, че Гърция може да получи 35 млрд. евро до 2020 г., ако има воля за реформи.
Междувременно стана ясно, че Гърция ще иска военни репарации от Германия за Първата и Втората световни войни. Атина никога не се е отказала от това, се казва в доклада на специалната комисия към Министерството на финансите, който е изпратен до парламентарният комитет. Гърция търси от Германия между 280 и 340 млрд. евро. Това е възможно най-скромната сума, каза по този повод председателят на гръцкия парламент Зои Константопулу.