Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гърция обмисля да скъси сроковете за предоставяне на убежище

22 август 2019, 16:50 часа • 2366 прочитания

Гръцкото правителство планира да промени държавната политика в областта на предоставянето на убежище и е готово да ускори процеса, като опрости съответните процедури, заяви министър-председателят Кириакос Мицотакис.

В периода 2014-2015 година през Гърция преминаха стотици хиляди хора, съставляващи основния миграционен поток от Турция към Европа. През февруари 2016 година „балканският коридор” беше закрит и няколко десетки хиляди мигранти останаха блокирани в южната ни съседка. В момента числото на бежанците там е около 70 хиляди души, пише БГНЕС.

Властите в страната се опитват да „разтоварят” претъпканите бежански лагери и да изпрати мигрантите в континенталната част на Гърция, но на тяхно място пристигат нови попълнения.

В същото време инцидент от днес повдигна въпросът дали отново не се е засилила нелегалната вълна през страната. Движещ се влак уби иракчанин - не успял да пресече пред локомотива.

В интервю за в. „Фигаро” Мицотакис подчертава необходимостта от промяната.

Получилите право на убежище придобиват и правото да останат в Гърция. Същевременно онези, които не отговарят на изискванията, са длъжни да се върнат в Турция, в съответствие със споразумението между ЕС и Турция.

Гръцкият премиер призова Европейският съюз да изгради обща политика за предоставяне на убежище. Той поиска и ревизия на Дъблинското споразумение.

То е от 1990 година и неговото реформиране отдавна е обект на обсъждане от страна на държавите от ЕС. Съгласно документа, отговорността за предоставянето на убежище е на държавата, чиято граница бежанецът първо е пресякъл, стъпвайки на територията на Европейския съюз.

Европейската комисия, от своя страна, предлага държавите от ЕС да се ангажират с обезпечаването на „по-справедливо” разпределение на мигрантите в ситуации, при които основният поток идва от Гърция и Италия.

С „Дъблинския регламент” е свързан и проблемът за връщането на мигрантите в държавата на първото влизане, когато те са се преселили от една държава от ЕС в друга.

След периода на Втората световна война Европа преживя през последните години най-сериозната мигрантска криза, свързана с въоръжени конфликти и тежки икономически проблеми в държавите от Северна Африка и Близкия Изток.

Мигрантите влизат в Европа по няколко маршрута, в това число през Западното и Източното Средиземноморие. През януари общоевропейската гранична служба Фронтекс съобщи, че броят на регистрираните незаконни влизания на територията на ЕС през миналата година е най-нисък за последните пет години.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес