Гърците ще гласуват по простата избирателна система на по-следващите парламентарни избори. Това реши парламентът на страната, приемайки с мнозинство внесения от правителственото мнозинство законопроект за промени в изборния кодекс, съобщава БТА, като цитира гръцките медии.
Промените предвиждат още намаляване на минималната възраст за гласуване на 17 години и премахване на бонуса от 50 депутатски мандата в 300-местния парламент, давани досега на партията, спечелила изборите.
За да влезе в сила премахването на бонуса от 50 места още на следващите избори, бе необходимо мнозинство от 200 гласа, каквото не бе постигнато. Това значи, че новото правило ще важи от по-следващите парламентарни избори.
За намаляването на възрастта за гласуване бе необходимо обикновено мнозинство от 151 депутати.
Според вестниците гласуването е протекло при изключително разгорещени спорове между правителство и опозиция.
За въвеждане на простата избирателна система са гласували 179 депутати, което означава, че тя няма да е валидна на следващите избори, независимо от това кога те ще се състоят, тъй като за нея не са били събрани необходимите по конституция 200 гласа.
Законопроектът за промените в изборния кодекс е бил подкрепен от депутатите от двете партии в управляващата коалиция - СИРИЗА и "Независими гърци", а също и от опозиционния Съюз на центристите.
Останалите опозиционни партии - "Нова демокрация", Демократичният блок и "Потами" са гласували "против". Комунистите са заявили присъствие, но не са гласували, а депутатите от крайнодясната "Златна зора" са се въздържали.
В. "Катимерини" коментира като "политическо поражение" за премиера Алексис Ципрас опита на неговата партия СИРИЗА да преструктурира политическото пространство чрез въвеждане на проста избирателна система, тъй като законопроектът е получил едва 179 гласа.
Провал, според изданието, са претърпели управляващите и в стремежа им да привлекат гласове в подкрепа на законопроекта от партиите ПАСОК и "Потами".
Ципрас определя приемането на простата пропорционална система като "зряла реформа", докато лидерът на опозицията Кириакос Мицотакис смята, че простата пропорционална система ще доведе до хаос в управлението на страната.
Приетите реформи могат да задълбочат политическата нестабилност в Гърция, където от 2012 г. се проведоха 4 предсрочни избори. Те не излъчиха ясни победители, а формираха крехки управляващи коалиции, припомня "Ройтерс".
Ципрас и коалиционните му партньори - "Независимите гърци" имат крехко мнозинство в парламента - 153 депутати срещу 147 в опозиция.
Според последните проучвания СИРИЗА е на второ място по рейтинг, но се радва на по-голяма подкрепа сред младите избиратели пред консервативната опозиция.