Между 60 и 80 млн. евро се предполага, че ще получи компанията на Гръцките отбранителни системи (Hellenic Defence Systems, EAS) от европейските фондове в контекста на нарастващите нужди от оборудване в Украйна. Това предаде в електронното си издание в. „Катимерини“, като се позова на вътрешни източници. Основен акционер на EAS е гръцкото министерство на финансите, като компанията се контролира от министерството на отбраната в Гърция.
Решението за финансирането е взето по време на посещението на еврокомисаря за вътрешния пазар Тиери Бретон в страната миналия петък. Подобна инвестиция би довела до бърза обращаемост в полза на учреждението, посочва "Катимерини".
Оборотът на EAS за 2021 г. – последната година, за която има публикувани данни, е бил в размер на 6 млн. евро, а загубата след данъчно облагане – 85 млн. евро. За сметка на това през 2020 г. оборотът, макар и по-голям, е бил само 16,4 млн. евро, а загубите – 129 млн. евро. Предвид тези данни може да се заключи, че осигуряването на проект дори на стойност 60 млн. евро може значително да укрепи финансовото състояние на компанията, отбелязва изданието, цитирано от БТА.
Еврокомисарят Тиери Бретон беше в Гърция като част от обиколка на общо 11 държави от ЕС, за да проучи и оцени възможностите за използване на съществуващите мощности на отбранителната промишленост. Крайната цел е увеличаване на производството на боеприпаси, за да се компенсират нуждите и недостигът, причинен от войната в Украйна.
Заедно с гръцкия министър на отбраната Никос Панайотопулос и с технически екип на ЕС, Бретон посети сградата на Гръцките отбранителни системи (EAS) и съоръженията им в Имитос и Лаврио в столичната област Атика. Там беше направена презентация за производствените възможности на дружеството и по-специално за производството на 155-милиметрови снаряди.
Европейската делегация е проявила особен интерес към завода в Лаврио и е оценила, че тамошните условия за производство на ракети са на ниво. Според гръцката компания EAS заводът в Лаврио развива дейност в областта на зареждането и сглобяването на боеприпаси от среден и голям калибър, бомби, противотанкови и ракетни бойни глави, в производството на пускови установки и сглобяването на противотанкови оръжия, както и в производството на взривни вещества. Предприятието е сертифицирано от НАТО като съоръжение за сглобяване и разглобяване на ракети (MADF) и е едно от малкото в света, които притежават този сертификат.
Това показва, че Гърция има перспективи за съществена модернизация на наличните в страната производствени единици на отбранителната промишленост и ЕС е склонен да съдейства в тази насока, предаде БТА.
Вчера в Брюксел Тиери Бретон спомена посещението си в Гърция и подчерта, че страната има производствен потенциал и че оборудването на Украйна има спешна нужда от обновяване. За тази цел ще бъдат предоставени средства от европейския фонд за отбрана, уточни той.