Гласуване с квалифицирано мнозинство, за да се подобри процеса на вземане на решения и да се избегнат двустранни спорове като блокиращ инструмент. Това е препоръката на Европарламента за европейския път на Северна Македония, предаде БГНЕС.
Препоръката, която засяга спора между Скопие и София по историческите и обазователните въпроси, се съдържа в приетия от Европарламента доклад, изготвен от евродепутата от Социалдемократическата партия (S&D) Тонино Пицула. В този доклад се посочва, че спазването на общата външна политика на ЕС е условие за оставане по европейския път. Другите изводи и препоръки от доклада са, че няма алтернативи, които да заменят разширяването на ЕС; ясни срокове като преговорите за присъединяване трябва да приключат до края на 2030 г.; финансирането от ЕС и неговите осезаеми резултати трябва да бъдат по-видими в страните, обхванати от процеса на разширяване; както и възнаграждаване на страните кандидатки, когато постигнат устойчив напредък, включително чрез постепенното им включване в единния пазар на ЕС и реагиране при наличието регрес или постоянна липса на напредък в реално време.
По повод доклада македонският вицепремиер по европейските въпроси Боян Маричич написа във Фейсбук, че от Европарламента са дошли добри новини. Според него 2030 г. е реално време за провеждане на демократични реформи, устойчив напредък на страната и постепенно включване в единния пазар на ЕС.