Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС без санкции за Турция за сондажа в Средиземно море, Гърция и Кипър - недоволни

02 октомври 2020, 07:37 часа • 2310 прочитания

Гърция се присъедини към Кипър срещу проекта за заключителен документ от срещата на върха на Европейския съюз, определяйки го като „неприемлив“, тъй като не се предвиждат санкции срещу Турция, а просто се изразява „солидарност с Гърция и Кипър“.

„Проектът е неприемлив, тъй като е небалансиран ”, заяви говорителят на гръцкото правителство Стелиос Пецас пред държавната телевизия ERT TV по време на интервю в Prime Time News, цитирано от БГНЕС.

„Това е важна среща за евро-турските отношения, а не само за всички външни отношения на ЕС“, каза говорителят на гръцкото правителство.

Пецас подчерта, че „особено по този въпрос от дневния ред, който отново касае дебатът по кой път върви Турция, основният текст не се приема от Гърция . И не е приемлив, защото не е балансиран".

Говорейки за възраженията на Гърция срещу проекта, Пецас очерта четири стълба, които трябва да бъдат добавени в него.

Първият е, разбира се, практическата солидарност към Гърция и Кипър по повод турската провокация.

Вторият стълб е свързан с ЕС, призоваващ Турция незабавно да спре всички незаконни минни дейности в Териториалните води на Кипър и, разбира се, да прекрати останалите провокативни действия в Източното Средиземноморие.

Другите два стълба са взаимосвързани и са свързани „с моркова и пръчката”: ако Турция последователно демонстрира деескалация, трябва да бъде ясна всяка помощ, която може да бъде предоставена на Турция. И последното е пръчката - ако Турция не покаже готовността за практическа деескалация, да има ответни действия - с последователност и приемственост “, подчерта Пецас.

Възраженията на Гърция обърнаха срещата на върха с главата надолу и предизвикаха извънредна среща между гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон и президентът на Кипър Никос Анастасиадис.

Срещата приключи малко преди 22 ч. гръцко време.

Според информация на кореспондента на портала „Толкинг Грийс” от Брюксел, може да бъде разработен трети проект.

До момента Ангела Меркел категорично се обяви против санкции срещу Турция. Преди срещата на върха Меркел заяви, че ЕС трябва да „развие наистина конструктивни отношения с Турция въпреки трудностите”.

От своя страна премиерът Мицотакис заяви, че „турската агресия, независимо дали е изразена чрез едностранни действия или крайна реторика, вече не може да бъде толерирана“.

Призовавайки Европа да обсъди смело и искрено „какви отношения наистина иска да има с Турция“, Мицотакис припомни, че„ турската агресия нарушава суверенните права на две държави-членки на ЕС - Гърция и Кипър - и също така „засяга важни геополитически интереси на цяла Европа в Средиземно море".

„Изборите са два, или пътят на диалога в дипломацията, който трябва да се основава на спазването на международното право, избягването на едностранни действия и правилата за добросъседство, или пътят на ескалиращо напрежение, което рано или късно неизбежно ще доведе Европа предприемане на мерки срещу Турция”, подчерта Мицотакис.

Сега лидерите на ЕС на срещата на върха са на служебна вечеря и се очертава много дълга „дипломатическа нощ”.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес