Европейската комисия потвърди пред МИА, че споразумението с Фронтекс, за управление на границата между ЕС и Северна Македония, остава блокирано от България, тъй като тази страна не признава македонския език.
Споразумението с агенцията на ЕС, известна като Фронтекс, е в застой от три години, но България отказва да го подпише поради езиковата клауза. Това споразумение, подписано с други страни в региона, трябва да даде възможност на ЕС в случай на бежанска криза, например, да разположи свои собствени полицейски служители на македонската граница, заедно с полицията на страната.
На фона на опасенията в Европейския съюз за ситуацията в Афганистан, споразумението със Северна Македония все още остава неподписано, тъй като София не приема клаузата в края на документа, в която се посочват езиците, на които се подписва. Всички други страни имат тази клауза, в която са изброени езиците, в случая с Босна и Херцеговина са изброени и трите официални езика.
България обаче изисква като формулировка да стои "езиците на подписалите страни" , което пък в Скопие не искат да приемат, защото тогава Северна Македония ще бъде единствената страна, за която езикът не е посочен.
От правна гледна точка, както обясняват в Брюксел, неподписването на споразумението с Фронтекс означава, че ако утре настъпи нова бежанска криза, както през 2015 г., Европейският съюз няма правно основание да разположи своите служители на македонската граница. Северна Македония има няколко двустранни споразумения с държавите -членки на ЕС, които позволяват на полицаи от тези страни да патрулират заедно с македонски, но европейските полицаи нямат изпълнителни правомощия, казват дипломати в Брюксел, работещи по въпроса.
На въпрос от МИА от Европейската комисия отговорили, че чакат София и Скопие да разрешат спора.