"Бъдещето на Северна Македония несъмнено е в ЕС". Това заяви новият президент на югозападната ни съседка Гордана Силяновска-Давкова при срещата си с посланика на Европейския съюз в Скопие - Дейвид Гир, въпреки че действията ѝ досега отдалечават РСМ от евроинтеграцията.
Скандалът около Силяновска
На 12 май, по време на встъпването си в длъжност, тя отказа да произнесе конституционното име на държавата - Република Северна Македония (РСМ), като вместо това изрече само "Македония": Скандал: Новият македонски президент не произнесе конституционното име на страната при инаугурацията (ВИДЕО).
По-късно гръцкият президент Кириакос Мицотакис предупреди РСМ, че Атина "няма да приема повече грешки". Все пак Гърция не обмисля вето срещу евроинтеграцията на Скопие - поне засега.
Неспоменаването на пълното име на държавата - Северна Македония - от страна на Силяновска предизвика остри политически реакции и у нас: Заради Гърция: Радев скастри новия президент на Северна Македония, а ЕС предупреди Скопие да спазва договорите си с Гърция и България.
Какво каза новият президент на РСМ пред посланика на ЕС?
Силяновска благодари на Дейвид Гир за поздравленията, изпратени от лидерите на ЕС по повод встъпването ѝ в длъжност. Тя също така изрази готовност за пълноценно сътрудничество с делегацията на ЕС в Скопие по отношение на процеса на присъединяване на страната, съобщи БГНЕС.
Снимка: БГНЕС
Гир написа в Twitter, че в разговора със Силяновска е било засегнато и спазването на международните договори, по които Северна Македония е страна. "Обсъдихме процеса на интеграция в ЕС, добросъседските отношения, включително изпълнението на съществуващите договори, както и въпроси на външната политика и сигурността. Очаквам с нетърпение да постигнем напредък по всички тези въпроси заедно“, добави дипломатът.
Още: ЕС припомни на Скопие, че трябва да спазва договорите с България и Гърция (ВИДЕО)
Президентът на Северна Македония изтъкна необходимостта от напредък в процеса към членство в ЕС като стратегическа цел на държавата и решимост на мнозинството македонски граждани. Партията ѝ ВМРО-ДПМНЕ обаче продължава с антибългарската и антиевропейската реторика. Освен това спазването на Преспанското споразумение с Гърция (по което бе променено името на РСМ) и Договора за приятелство и добросъседство с България е част от европейската рамка за преговори за членство на Скопие.
„Нашето бъдеще несъмнено е в ЕС, а мястото на страната ни е на една маса с европейските държави, с които ни свързват исторически, културни и морални традиции и ценности“, твърди новият президент на РСМ.
Силяновска подчерта, че въпреки високата степен на подготвеност на македонската администрация и натрупания опит напредъкът в изпълнението на критериите за членство в ЕС страдал "поради политически обстоятелства и ходове, за които са отговорни и някои държави членки на блока". Президентът не посочи имена на конкретни страни.
Още: Новият македонски президент подсказа: Политиката ще е против България