Министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас има намерение да се опита да раздели държавата от църквата чрез промени в конституцията, което е част от по-широкия план за изтласкване на „Нова Демокрация“ още по-надясно в политическия спектър и завземане на центъра, научи електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini.
Съгласно информацията от източниците на вестника, Ципрас ще започне да реализира плана си за конституционна ревизия, включително разделяне на църквата от държавата, още в течение на следващия месец, преди очакваното предложение на СИРИЗА (Коалиция на радикалната левица), което трябва да бъде внесено в парламента през октомври.
Същите източници твърдят, че премиерът и съветниците му са наясно, че инициативата най-вероятно ще предизвика яростната реакция на гръцкото духовенство. Независимо от това, в партията усещат, че ще се справят с реакцията, както се е случило с църковната позиция по въпроса за името на Македония, когато правителството е изградило „функционални“ отношения с част от висшия клир.
Изданието коментира, че конституционните промени и договора за името на Македония се оформят като двете основни точки на конфликт между левичарите от СИРИЗА и „Нова Демокрация“ преди изборите за Европейски парламент през пролетта на следващата година и спекулациите, че парламентарните избори, които по принцип трябва да са догодина на есен, може да се състоят по-рано.
Авторът на „Катимерини“ смята, че Ципрас иска да спечели политически точки срещу своя съперник – лидерът на „Нова Демокрация“ Кириакос Мицотакис, който вече се изказа против отделянето на светската от духовната власт в Гърция, предаде Фокус.
Инициативата, обяснява вестникът, ще бъде представена като „прогресивна“ и, като такава, премиерът очаква да получи подкрепата на лявоцентристкото „Движение за промяна“ или да го принуди да възприеме позицията на „Нова Демокрация“ и да рискува да бъде заклеймено като реакционно.
Мицотакис все още не е взел решение как ще се противопостави на плановете на Ципрас за конституционна ревизия, разбра „Катимерини“.
Сред възможностите му, според изданието, са да отхвърли диалога с правителството или да подкрепи определени предложения, с цел да ги пригоди за момента, когато „Нова Демокрация“ ще дойде на власт.