Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България и Сърбия подписаха споразумение, касаещо Дунав

03 септември 2022, 13:53 часа • 2651 прочитания

Споразумението за сътрудничество по техническата поддръжка на фарватера на река Дунав между България и Сърбия бе подписано днес в Белград от извънредния и пълномощен посланик на страната ни в западната съседка Петко Дойков и министъра на строителството, транспорта и инфраструктурата на Сърбия Томислав Момирович.

Споразумението за сътрудничество по техническата поддръжка на фарватера на река Дунав между Република България и Република Сърбия бе подписано днес в Белград от извънредния и пълномощен посланик на България в страната Петко Дойков и министъра на строителството, транспорта и инфраструктурата на Сърбия Томислав Момирович.
С подписването на този документ се подчертава позитивната посока на българо-сръбските отношения и задълбочаването им чрез правни актове. По време на церемонията стана ясно, че двете страни полагат усилия за подобряване на транспортната свързаност помежду си и в други направления, като улесняването на трансграничния трафик, изграждането и модернизирането на свързващата ги пътната и железопътна инфраструктура, изграждането на интермодален терминал в Димитровград, както и цялостното подобряване на условията за преминаващия през територията им трафик, имащ значимост за общоевропейската транспортна свързаност.
Плавателността на река Дунав в настоящия момент на нестабилност и несигурност на енергийните доставки в Европа е от особено значение за гарантиране на безпроблемното корабоплаване и осигуряване на доставките по реката, тъй като се явява важна европейска плавателна артерия и е част от основния транс-европейски транспортен коридор Рейнско-Дунавски.
Документът предвижда сътрудничество в действията по техническата поддръжка на участъка от река Дунав, който е отговорност на Република България, в критичните за корабоплаването сектори от фарватера в участъка между км 610 и км 375.
За целта българската страна ще подсигури необходимата техническа документация за драгирането, както и извършването на контролни хидрографски измервания. Двете специализирани администрации предстои да уточнят конкретните съвместни действия по улесняване на корабоплаването в критичните участъци, по някои от които вече се работи, в т.ч. и със съдействието на румънската страна.Споразумението за сътрудничество по техническата поддръжка на фарватера на река Дунав между България и Сърбия бе подписано днес в Белград от извънредния и пълномощен посланик на страната ни в западната съседка Петко Дойков и министъра на строителството, транспорта и инфраструктурата на Сърбия Томислав Момирович.

С подписването на този документ се подчертава позитивната посока на българо-сръбските отношения и задълбочаването им чрез правни актове. По време на церемонията стана ясно, че двете страни полагат усилия за подобряване на транспортната свързаност помежду си и в други направления - като улесняването на трансграничния трафик, изграждането и модернизирането на свързващата ги пътната и железопътна инфраструктура, изграждането на интермодален терминал в Димитровград, както и цялостното подобряване на условията за преминаващия през територията им трафик, имащ значимост за общоевропейската транспортна свързаност.

Плавателността на река Дунав в настоящия момент на нестабилност и несигурност на енергийните доставки в Европа е от особено значение за гарантиране на безпроблемното корабоплаване и осигуряване на доставките по реката, тъй като се явява важна европейска плавателна артерия и е част от основния трансевропейски транспортен коридор Рейнско-Дунавски.

Документът предвижда сътрудничество в действията по техническата поддръжка на участъка от река Дунав, който е отговорност на България, в критичните за корабоплаването сектори от фарватера в участъка между км 610 и км 375.

За целта българската страна ще подсигури необходимата техническа документация за драгирането, както и извършването на контролни хидрографски измервания. Двете специализирани администрации предстои да уточнят конкретните съвместни действия по улесняване на корабоплаването в критичните участъци, по някои от които вече се работи, в това число и със съдействието на румънската страна.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес