Българските власти са уверили САЩ, че няма да поставят нови условия за евроинтеграцията на Северна Македония. Това заяви специалният пратеник на Щатите за Западните Балкани Габриел Ескобар пред радио „Гласът на Америка“.
"Имах разговор с моите български колеги и те ме увериха, че нямат намерение да добавят още условия. Те искат да видят напредък по пътната карта, която вече е налице. Искаме да работим с всички страни, за да гарантираме, че тези условия са изпълнени", каза Ескобар, цитиран от БТА.
Той допълни, че трябва "да се базираме на факти и на съществуващите задължения, за да гарантираме, че Северна Македония ще може да продължи напред в процеса на присъединяване".
Още: Българите в Северна Македония не са "фашисти": Съветът на Европа ги защити
Ще има ли конституционни промени?
Промените в Конституцията на Северна Македония за вписване на българското малцинство в нея е условието на България в преговорната рамка на страната, за да бъде проведена втората междуправителствена конференция и РСМ да започне да отваря преговорните глави по пътя към членство в ЕС. Опозицията от ВМРО-ДПМНЕ обаче блокира този процес и заявява твърдо, че няма да има конституционни промени.
Ескобар каза, че няма информация за евентуални договорки във връзка с конституционните промени между правителството на Северна Македония и бившия премиер Никола Груевски, както твърди опозиционният лидер Христиан Мицкоски.
Снимка: БГНЕС/Габриел Ескобар и външният министър на РСМ Буяр Османи
Миналата седмица при посещение в Скопие председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подкани политиците от Северна Македония да изпълнят ангажиментите си по промяната на Конституцията, за да позволят придвижването на процеса по фактическо започване на преговори за членство.
Още: Нещо сериозно по отношение на България става в Северна Македония
Очаква се в сряда Европейската комисия да представи доклади за напредъка към членството в ЕС на страните кандидатки, което ще послужи за основа на дискусията на европейските лидери за разширяването на срещата им през декември.
Още: Politico: ЕК ще препоръча начало на преговори за членство на Украйна в ЕС
Проблемите на Западните Балкани
Представителят на САЩ заяви, че предизвикателствата, свързани с върховенството на правото и корупцията, вероятно са най-големият проблем на Западните Балкани към членство в ЕС.
"Ние постоянно насърчаваме правителствата (на Западните Балкани - бел. ред.) да направят повече, за да стимулират изпълнението на реформите, и насърчаваме лидерите и в парламентите, и в правителствата да покажат конкретни резултати в борбата с корупцията и в укрепването на институциите, които са в основата на върховенството на правото", отбеляза още дипломатът, добавяйки, че в част от държавите борбата с корупцията е твърде бавна.
Още: Албанският премиер сравни България с Русия на Путин