Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бившият гръцки външен министър се радва на Договора от Преспа, защото ще ограничи Турция

23 октомври 2018, 08:08 часа • 1042 прочитания

Договорът от Преспа ще донесе стабилност на Балканите и ще намали турското влияние в региона. Това заяви бившият гръцки външен министър Никос Кодзиас, цитиран от "Катимерини", предаде БГНЕС.

"Искаме ли най-близкият ни съсед да бъде под влиянието и контрола на трети сили, като Турция? Или искаме да имаме стабилност на Балканите в сегашните им границите и нарастващо влияние на нашата страна в региона, за да можем да се съюзяваме с тях срещу дестабилизиращите сили?", попита Кодзиас на събитие, организирано от политическото движение Прато, което той е основал.

Кодзиас заяви, че Преспанският договор позволява на Гърция да си възвърне името "Македония".

"По света БЮРМ не се нарича БЮРМ, а Македония. И ако сте прочели вестниците след гласуването в събота, те пишат, че страната е сменила името си от Македония на Северна Македония. Ние си върнахме името", каза той.

В противовес с тази позиция, естествено, е руската. МВнР на Русия официално обяви случилото се в Македония за "нарушаване на всички норми на закона и морала". 

"Осемте гласа, които не достигаха за получаването на квалифицирано мнозинство, бяха осигурени чрез шантаж, заплахи и подкупи на опозиционните депутати. Трима от тях – по чиста случайност – именно през този ден бяха освободени от ареста, а на други двама, срещу които са заведени дела от специализираната прокуратура, беше обещана свобода, на останалите в замяна на „правилно гласуване“ бяха направени корупционни финансови предложения. Парламентаристите бяха затваряни в кабинетите им, отнемаха им мобилните телефони – очевидно, в духа на европейските демократични практики", се казва в руската позиция.

Москва не се съмнява, че Вашингтон е дирижирал гласуването, тъй като американският посланик в Скопие Джес Бейли се намираше в сградата на парламента до края на заседанието. "Подобни мръсни манипулации не трябва да бъдат смятани за проява на волята на депутатите. Мнението на две трети от македонците, които се отказаха да подкрепят Преспанския договор на провалилия се на 30 септември референдум, беше игнорирано грубо. Решението на спора между Атина и Скопие трябва да се опира на юридически основи, на широката подкрепа на народа, а не да разделя обществото", заключават от руското министерство на външните работи

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес