Турското правителство планира да внесе предложение за разполагане на войски в Либия. Очаква се инициативата да бъде внесена в кабинета на председателя на парламента на 30 декември и да предизвика извънредно свикване на парламента на 2 януари, пише турското англоезично издание Hurriyet Daily News, цитирано от агенция "Фокус".
По-рано правителството планираше да внесе предложението за разглеждане в парламента след края на новогодишната ваканция на депутатите, която приключва на 7 януари, но планът, изглежда, се е променил.
Проектопредложението ще включва основание за изпращането на войски в Либия - в допълнение към подробностите за това кои части ще бъдат изпратени. Управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) е предупредила своите депутати, че предложението може да бъде обсъдено в парламента на 2 януари.
Министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу ще посети лидерите на опозиционните партии тази седмица, за да ги информира защо правителството иска да изпрати войски в Либия.
Основната опозиционна Народнорепубликанска партия заяви, че ще възрази срещу предложението в парламента, докато Партията на националистическото действие вече е подкрепила хода на правителството.
Законопроектът ще позволи разполагането на турски войски в Либия. На 21 декември парламентът ратифицира предложение за одобрение на меморандум за разбирателство (МР) относно сигурността и военното сътрудничество с Либия. Меморандумът за разбирателство за отбрана и сигурност беше подписан на 27 ноември между висшите държавни служители от две държави заедно с друга сделка за разграничаване на зоните на морската юрисдикция в Средиземноморието.
Споразумението обещава правна основа за съществено сътрудничество в областта на отбраната и сигурността, включително създаване на служби за отбрана в страните на други страни, обучение, разполагане на въздушни, наземни и военноморски превозни средства, провеждане на съвместни учения и разузнаване.
Това решение идва, след като базираният в Тобрук маршал Халифа Хафтар усили атаките срещу подкрепяното от ООН правителство в Триполи под ръководството на премиера Мустафа Файез Сарадж.
След сделката за военно сътрудничество турският президент Реджеп Ердоган заяви, че Анкара може да обмисли изпращането на войски в Либия, ако признатото от ООН правителство в Триполи отправи такова искане.