Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анкара: Договорът с България е важна стъпка за превръщането на Турция в газов хъб

03 януари 2023, 16:17 часа • 1715 прочитания

„Това ще има голям принос за сигурността на доставките на природен газ за Европа, особено за България. Това е и една от важните стъпки за превръщането на Турция в газов хъб“. По този начин турският енергиен министър Фатих Дьонмез коментира споразумението между двете страни, подписано на 3 януари.

С него "Булгаргаз" получава достъп до терминалите и газопреносната мрежа на турската държавна енергийна компания "Боташ". Договорът е за срок от 13 години.

Споразумението предвижда пренос на до 1,5 млрд. куб. м газ годишно и ще спомогне за повишаване на сигурността на доставките в Югоизточна Европа, заяви още Дьонмез, цитиран от турския вестник "Сабах" и БГНЕС.

България, която беше почти изцяло зависима от руския газ до април 2022, когато Путин спря кранчето на синьото гориво, се опитва да си осигури алтернативни доставки на достъпни цени. С договора сега газът, който България ще придобие от международните пазари, ще бъде преработен в Турция, преди да бъде доставен по тръбопровода „Булгаргаз“ ще може да използва терминалите за втечнен природен газ на Турция за товарни превози, които ще се транспортират до страната ни по газовата мрежа на "Боташ".

Служебният ни енергиен министър Росен Христов заяви, че със сделката „си осигуряваме възможността да купуваме газ от всички световни производители и да го разтоварваме в Турция, което е най-подходящо за България от логистична гледна точка“. Той добави, че България иска да резервира капацитет от около 1 млрд. куб. м газ годишно в турските терминали за LNG и да сключи сделки за внос с европейски и американски производители.

Резервациите за 2023 г. ще бъдат по-малко, тъй като „Булгаргаз“ вече е спечелил търгове за слотове на терминала за втечнен природен газ Ревитуса.

ОЩЕ: Неофициално: "Булгаргаз" се оправдава, че гърците попречили да вземе още слотове за втеченен газ

Понастоящем страната ни внася 1 млрд. куб. м газ годишно от Азербайджан и покрива останалата част от нуждите си, които общо възлизат на около 3 млрд. куб. м годишно, чрез внос на втечнен природен газ от Гърция. Според плановете на Министерството на енергетиката България ще покрива една трета от нуждите си с внос на втечнен природен газ през Турция, една трета - чрез гръцкия терминал за втечнен природен газ, който трябва да заработи през 2024 г., и една трета – с доставки от Азербайджан.

Енергийният експерт и бивш посланик на България в Москва Илиян Василев заяви, че резервирането на новия капацитет ще осигури алтернативи на натоварения терминал в Ревитуса.

Турция внася руско синьо гориво и Владимир Путин предложи преди месеци създаването на хъб за руски газ в Турция.

Росен Христов заяви, че България не може да контролира какъв газ ще влиза у нас, но че ще се увери, че подписва сделки за доставки на втечнен природен газ, които не са от Русия.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес