Албанското правителство реши тази година да увеличи публичния дълг до 82,4% от брутния вътрешен продукт (БВП), което увеличава бюджетния дефицит до нивото от 120,5 милиарда лека (около един милиард евро) от 108 милиарда лека, колкото беше планирано в началото на годината.
Правителството увеличи годишната рамка за дефицит, нарушавайки фискалното правило, заложено в Закона за бюджета за 2016 г., което не позволява новият дълг за една година да бъде повече от два процента от БВП.
С последните промени бюджетният дефицит достига 7,1 процента за тази година, в сравнение с 6,5 процента от БВП, определени в първоначалния закон за бюджета за 2021 година.
Включването на фискалното правило (дефицит 2% от БВП) в Закона за управление на бюджета преди пет години отговаря на необходимия стандарт на Международния валутен фонд и Европейския съюз, но сега то е нарушено.
„Спазвайки този темп, според планирането на Министерството на финансите в макроикономическата рамка за 2017 г. публичният дълг на страната ще падне под 60% през 2020 г., за да достигне 45% от БВП през 2021 г. Намаляването на дълга трябваше да освободи албанските правителства от негативните последици от неочаквани кризи, а от друга страна да създаде възможности за стабилни инвестиции4, коментира Balkan Web.
Мисия на МВФ, която посети страната в началото на юни, "разкритикува" правителството, че бюджетният дефицит от 108 милиарда лека, планиран за началото на 2021 г., е висок и че 65 милиарда лека, около 3,8 процента от БВП, ще бъдат достатъчни за страната, за да се справи с последствията от пандемията и катастрофално земетресение, ударило страната в края на ноември 2019 г.